11.11.2017 06:00 | Zaujímavosti

Ešteže sa toho pekla nedožijeme: Vízia génia neveští nič dobré

Zdroj: iStockphoto
Profesor Stephen Hawking vo svojich ostatných prednáškach nedáva ľudstvu veľa nádejí na radostnú budúcnosť. Geniálny britský fyzik totiž tvrdí, že budeme ohrození nielen ekologickými katastrofami a vlastnou nenásytnosťou, ale aj umelou inteligenciou.

Na konferencii v Pekingu predpovedal, že do roku 2600 musíme opustiť Slnečnú sústavu, pretože Zem už bude v tej dobe žeravou guľou. Neustále rastúca populácia a zvyšujúce sa požiadavky na energiu povedú ku katastrofe. Riešenie pritom nevidí v zmene myslenia a prístupu k životu, ale vzhliada ku hviezdam, kam by sme mohli utiecť. A najlepším kandidátom je podľa neho najbližšia hviezda Alpha Centauri.

Hawking podporuje projekt Breakthrough Starshot, ktorý plánuje vyslanie nanosondy k najbližšej hviezde do dvadsiatich rokov. „Za touto inováciou stojí predstava, že vyšleme nanoplavidlo na svetlenom lúči. Taký systém by k Marsu doletel za menej ako hodinu, Pluto by dosiahol počas niekoľkých dní a Alpa Centauri by mohol dosiahnuť do dvadsať rokov,“ uviedol Hawking na konferencii v Pekingu.

Hviezda Alpha Centauri je od nás vzdialená  4,37 svetelného roku. V súčasnosti najrýchlejšie letiaca raketa by k tejto hviezde putovala 30 000 rokov. „Vzostup umelej inteligencie by mohol byť to najhoršie, alebo to najlepšie, čo sa ľudstvu stalo. Jednoducho musíme vopred zvážiť nebezpečenstvo, opísať ho, využiť najlepšie možné postupy a management a byť pripravení s veľkým predstihom na možné následky,“ uviedol Hawking vo svojom opätovnom varovaní pred neuváženým zavádzaním umelej inteligencie.

Čítajte ďalej