8.11.2017 14:00 | Zaujímavosti

Počas nadvlády dinosaurov to cicavce nemali ľahké, lebo ...

Zdroj: iStockphoto
Navždy nezodpovedanou otázkou ostáva, ako by vyzeral život na Zemi, keby neprišla veľká katastrofa na konci kriedy, ktorej následky neprežili dominantné dinosaury.

Ich nadvláda bola ukončená a cicavce, menšinová skupina stavovcov, konečne mohla vyliezť na denné svetlo a vyvíjať sa do nových typov tvorov, ktoré stáli na začiatku evolúcie dnešného človeka. Podľa britských zoológov ale na konci kriedy boli cicavce skupinou výlučne nočných tvorov. Asi ako ježkovia či netopiere. Vyliezali z úkrytov vo chvíli, kedy predátori zo skupiny dinosaurov museli odpočívať. Až pod rúškom tmy mohli prosperovať. Po vymretí veľkých plazov sa konečne mohli začať rozvíjať počas denného svetla a stali sa spolu s vtákmi dominantnou triedou stavovcov.

Videnie a vnímanie farieb je najdokonalejšie u vtákov, priamych potomkov dinosaurov. Plazy ale nikdy nočnými tvormi neboli. Lenže cicavce naopak v začiatkoch neboli denné tvory. Až vyhynutie veľkých plazov u niektorých prapôvodných typov viedlo k zmene oka, ktoré viedlo k vývoji denných cicavcov dobre vidiacich počas jasného slnečného svetla.

 

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie