6.11.2017 10:12 | Zaujímavosti

Na lietanie na Mars môžeme asi zabudnúť. Iba ak?

Zdroj: iStockphoto
Úspešný americký podnikateľ Elon Musk sa už vidí na Marse a plánuje červenú planétu smelo osídľovať. Lenže bude to možné pravdepodobne iba strojmi a robotmi, ktorých vývoj finančne podporuje.

Ľudia totiž mimo Zeme nedokážu žiť. Potvrdzujú to ďalšie výskumy pobytu človeka v beztiažovom stave, ktoré financovala NASA. Mozog v mikrogravitácii prekonáva zhubné zmeny, ktoré pri dlhšom pôsobení (napr. cesta na Mars) môžu mať fatálne následky. Ľudia, ktorí by sa tak k Marsu vybrali, by mohli zomrieť na zlyhanie mozgu skôr, ako by k planéte doleteli. Teda pokiaľ sa nepodarí simulovať na kozmických plavidlách gravitáciu. Bez nej totiž zažíva zložitý nervový orgán ničivé zmeny, ktoré sú dlhodobo nezlučiteľné so životom.

Beztiažový stav tlačí mozog proti hornej strane lebky a stláča životne dôležité centrá a narúša ich zásobenie krvou. Pritom najviac postihnuté sú čelné a spánkové laloky, ktoré ovplyvňujú pohybové funkcie a vyššie kognitívne schopnosti ako rozhodovanie, pozornosť, zameranie, plánovanie, organizovanie a pamätanie si detailov. Navyše riadi aj sociálne pozitívne správanie, takže ich útlm môže viesť k nárastu konfliktov. „Poškodenie rozhodovacích funkcii mozgu by mohlo výrazne obmedziť výkon astronautov… Aj keď existujú lieky, ktorými pomáhame ľuďom so zvýšeným tlakom v týchto oblastiach mozgu, nie je jasné, ako budú tieto lieky fungovať v prostredí mikrogravitácie. Riešením je preto vývoj plavidiel, ktoré  budú vnútri simulovať gravitáciu,“ tvrdí autor výskumu profesor Michael Antonucci z Lekárskej univerzity v Južnej Karolíne. Jeho výskum podporovala a financovala NASA.

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie