17.10.2017 10:00 | Technika

Prvý Cadillac vyzeral ako koč, ale za 115 rokov sa zmenil na nepoznanie

Zdroj: playle.com
V americkej automobilke v Detroite vyrobili 17. októbra 1902 prvý automobil značky Cadillac. Voz poháňaný jednovalcovým motorom s výkonom 10 koní získal názov podľa francúzskeho cestovateľa Antoine de la Mothe Cadillaca, ktorý založil Detroit v roku 1701.

Za jeho výrobou stál Henry Leland, známy ako majster jemnej mechaniky, ktorého kariéra dospela až k manažérskemu miestu v podniku podnikateľa Henryho Forda. Leland prebral podnik Henry Ford Company s finančným krytím dvoch zámožných podnikateľov a premenoval ho na Cadillac Automobile Company. V roku 1902 boli vyrobené len tri exempláre automobilu tejto značky. Dva z nich boli určené pre výstavu New York Auto Show v nasledujúcom roku. Vozidlo podobajúce sa koču malo veľký úspech v roku 1903 firma predala 2400 cadillacov. Každý z nich za 750 dolárov.


Model A sa vyrábal v roku 1903 v dvojmiestnej a štvormiestnej verzii a mohol dosiahnuť maximálnu rýchlosť 56 km/h. V roku 1904 ho nahradil luxusnejší model B.
Cadillac sa v roku 1908 stal prvou automobilkou, ktorá vyhrala prestížnu cenu Dewar Trophy kráľovského automobilového klubu vo Veľkej Británii (dnes Spojené kráľovstvo). Tri náhodne vybraté cadillacy technici rozobrali, ich súčiastky premiešali a postavili z nich nové tri automobily iba za pomoci ručného náradia. Cestný test na trase dlhej 500 míľ (804 km) dokázal kvalitu montáže a veľkú presnosť všetkých 721 súčiastok. Test potvrdil reputáciu firmy v oblasti presnej mechaniky a kvality súčiastok, ktorej garantom bol Henry Leland. Ten sa od mladosti upísal jemnej mechanike a predtým, ako sa začal venovať automobilom, vyrobil napríklad aj mechanický strihací strojček na uľahčenie práce holičov. V nasledujúcom roku Leland automobilku masovo produkujúcu luxusné cadillacy predal firme General Motors.

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie