14.10.2017 06:00 | Zaujímavosti

Havária a prežitie ragbistov v Andách fascinuje aj po 45 rokoch

Záber z akčnej drámy Alive od režiséra Franka Marshalla, ktorý o havárii nakrútil film
Záber z akčnej drámy Alive od režiséra Franka Marshalla, ktorý o havárii nakrútil film
Zdroj: http://northfoto.com
Boli to študenti a nádejní športovci, a zdalo sa, že majú pred sebou šťastný život. Pri ceste uruguajských ragbistov a ich rodinných príslušníkov z Montevidea na zápas do Čile však ich lietadlo 13.10. 1972 havarovalo v Andách.

Lietadlo sa zrútilo nad pustou časťou Ánd na argentínsko - čílskom pomedzí asi 4200 metrov nad morom po tom, čo pilot kvôli zlému počasiu zle odhadol výšku a narazil do hory. Stroj sa roztrhol, pád trosiek ale našťastie stlmila silná vrstva snehu. Niektorí ľudia zomreli hneď pri náraze, ďalší potom v nasledujúcich dňoch, osem z nich (vrátane poslednej z piatich žien na palube) navyše neskôr zavalila lavína.

Preživší spočiatku v neprehľadnom teréne čakali na pomoc, rozhodujúce však pre nich boli  informácie z malého rádia. Nakoľko už nie je nádej na záchranu, dopočuli sa, že pátranie po nich bolo ukončené. Muži preto začali pracovať na záchrane. Osadenstvo nakoniec rozhodlo, že traja členovia - Nando Parrado, Roberto Canessa a Antonio Vizintín - sa pokúsia prejsť Andy a priviesť pomoc. Po dvoch mesiacoch od pádu lietadla trojica vyrazila. Čoskoro ale zistili, že sú niekde úplne inde, ako si mysleli, a že ich cesta za záchranou bude oveľa dlhšia. Najvyčerpanejší Vizintín im preto nechal svoje zásoby a rozhodol sa vrátiť k ostatným, aby sa v prípade krachu prvej expedície mohol vybrať iným smerom. Parradovi (dnes 67 ročnému) a Canessovi (dnes 64 ročnému) trvalo desať dní a asi 70 kilometrov, pokým sa dostali do Čile a narazili tam na pastiera Sergia Catalána, ktorý im dal najesť a zalarmoval úrady. Potom bol zachránený zvyšok posádky. Návrat do civilizácie bol senzáciou.

Havária je spätá s drsnými okolnosťami, kedy preživší prekročili jedno z najsilnejších civilizačných tabu. Následkom úplného nedostatku jedla sa totiž rozhodli, že zjedia tela mŕtvych ostatných pasažierov. Príbeh uruguajských ragbistov, symbol ľudskej túžby po živote, sa stal predlohou pre niekoľko kníh a filmov, z ktorých asi najznámejší je americký film z roku 1993 s názvom Prežiť (Alive: The Miracle of the Andes).

 

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj