12.10.2017 16:00 | Sex

Oddelené postele majú pre vzťah viac výhod ako si myslíte

To vyzerá na ponuku, ktorá sa neodmieta.
To vyzerá na ponuku, ktorá sa neodmieta.
Zdroj: iStockphoto
Skoro štvrtina manželských párov nemá podľa výskumov spoločnú posteľ. Experti sa domnievajú, že je to pre manželstvo celkom užitočné, píše taliansky denník Corriere della Sera.

1. Partneri sa prebúdzajú spokojnejší. Môcť spať osem hodín vkuse, bez toho, aby sa vedľa nich niekto prevracal, kopal alebo chrápal, to je pre mnohých snom. Podľa Davida Bennetta, manželského poradcu a autora niekoľkých príručiek, sa partneri, ktorí spia spoločne, budia v priemere šesťkrát za noc. Dopady neustáleho vyrušovania zo spánku na zdravie zahŕňajú zvýšené riziko fyzických a duševných problémov, ako sú depresie a obezita, ktoré rozhodne neprispievajú k udržaniu zdravého vzťahu.

2. Sex nie je povinný. Pokiaľ sa sex stane rutinou, môže byť ťažké navodiť tú správnu atmosféru. Spánok na oddelených posteliach odstraňuje riziko, že sa partneri budú cítiť povinní sa milovať alebo že jeden z nich bude musieť odmietnuť toho druhého, vysvetľuje sexuologička Miyoko Rifkinová, ktorá tiež odmieta vášnivé objatia počas nočného prebudenia. K výhodám dobrého spánku patrí aj to, že organizmus nepotrebuje toľko úsilia k tomu, aby zostal v dobrej kondičke. Viaceré štúdie preukázali, ako majú nevyspaté osoby sklon k hromadeniu tuku v centrálnej časti tela.

3. Partneri si viac vážia vzťah. To, že človek túži po tom, čo práve nemá, platí aj o sexe. "Ak spíme na oddelených posteliach, je tu väčšia pravdepodobnosť, že si budeme viac vážiť intimity a fyzický kontakt, pretože nie je také ľahké priblížiť sa k partnerovi, ako je tomu vtedy, keď obaja spia na spoločnej posteli. To pomáha udržiavať fyzickú stránku vzťahu ako prioritu, a bráni to tomu, aby zo vzťahu vyprchala," zdôrazňuje sexuologička a psychoterapeutka Kristie Overstreetová.

4. Zredukujú sa hádky. Keď sa človek v noci stále budí alebo sa nevyspí, je potom ľahké, aby sa cítil na pokraji síl. Je vysoko pravdepodobné, že potom niečo povie alebo urobí, čo by inak povedať ani urobiť nechcel. "Ak spíme sami, sme ráno čerství a odpočinutí, a to je zásadné pre to, aby sme nemali zlú náladu, a tak sa znižuje pravdepodobnosť konfliktu s partnerom," hovorí doktorka Overstreetová.

5. Máme čas sami na seba. Pokiaľ spíme na spoločnej posteli každú noc, môže to spôsobiť, že sa vzťah premení na čosi zoslabnuté a zvetrané. "Každý z nás potrebuje vlastný priestor a občasné dobré prespanie ďaleko od partnera je práve tým, čo nám pomáha, pretože to dodáva na životaschopnosti vzťahu," upozorňuje expert na partnerské vzťahy Chris Armstrong.

6. Oddelené lôžka zlepšujú komunikáciu medzi partnermi. Každý z nás robí počas spánku "zvláštne" veci, či už sa jedná o chrápanie, neustále sa prevracanie alebo rozprávanie zo spánku. Toto rušivé správanie len zvyšuje rozpory v páre, ich nevyhnutnými dôsledkom sú hádky, ktoré niekedy môžu viesť aj k niečomu závažnejšiemu. "Ak  spíme sami, ukončíme toto stále napätie a zlepšíme vzájomnú komunikáciu. Aj keď oddelené lôžka sa nedajú považovať za trvalé riešenie, raz za čas môžu byť nevyhnutné," dodáva Armstrong.

Čítajte ďalej