12.10.2017 10:00 | Macho

Necháte sa oberať o odpočinok a spánok? Idete sami proti sebe

Zdroj: iStockphoto
Podľa kalifornských vedcov západná civilizácia čelí mnohým hrozbám, jednou z nich je epidémia nedostatočného spánku a spánkovej deprivácie.

Práve kvalitný spánok je zárukou pevného zdravia a dlhého života, lenže väčšina populácie dnes nespí ani dostatočne dlho a navyše nekvalitne. A môže za to podľa neho nastavenie spoločnosti a vlády väčšiny krajín stigmatizujúce odpočinok ako lenivosť. „Ja svoj vlastný spánok beriem neskutočne vážne, pretože vidím dôkazy,“ tvrdí profesor Matthew Walker z Kalifornskej univerzity v Berkeley.

Podľa neho sú na vine hlavne politici a zamestnávatelia, ktorí vymývajú populácii mozgy tým, že kto odpočíva a dbá na dlhý spánok, je lenivec. Ale ľudia si môžu za nekvalitný spánok sami tým, že sa dlho do noci pozerajú na televíziu, ožarujú sa modrým svetlom z počítačov a smartfónov a majú spálňu plnú elektroniky. Nedostatok kvalitného spánku (menej ako 7 hodín denne) preukázateľne súvisí s vyšším rizikom rakoviny, cukrovky, chorôb srdca, mŕtvice, Alzheimerovou chorobou, obezitou a zhoršenou psychikou. „Žiadny prvok našej biológie nezostává nepostihnutý nedostatkom spánku… Veci sa musia zmeniť: na pracovisku, v spoločnosti, doma a v rodinách,“ tvrdí profesor Walker.

Čítajte ďalej