11.10.2017 10:15 | Macho

Chodíte v topánkach bez ponožiek? Toto vám hrozí

Bez ponožiek ani omylom.
Bez ponožiek ani omylom.
Zdroj: iStockphoto
Veľa športovcov sa musí vyrovnať s nepríjemnou mykózou chodidiel, ktorej sa preto všeobecne hovorí „atletická noha“. Kožné ochorenie súvisí so zlou hygienou chodidiel a rozvojom plesne rodu Trichophyton.

V posledných rokoch ale kožní lekári predpisujú stále viac mastí a iných preparátov určených k ich liečbe. Pretože sa do módy dostali topánky, z ktorých vykúka odhalený členok. Túto módu (?) propagujú najväčšie módne domy Armani, Valentino či Dolce & Gabbana, ktorých modeli sa v luxusných poltopánkach objavujú s vyhrnutým spodkom nohavíc a bez ponožiek. Navyše sa rady „sexi“ členkom chvália aj mužské celebrity. „Celkovo vidíme stále viac a viac mužov, ktorí prichádzajú s problémami na chodidlách, ktoré súvisia s nevhodnou obuvou a hlavne s nosením topánok bez ponožiek,“ tvrdí doktorka Emma Stevensonová z Londýna.

Ponožky z bavlny a prírodných savých tkanín pohlcujú vlhkosť a bránia množeniu baktérií. Dnes sú v predaji aj ponožky so striebrom, ktoré tlmia rast baktérií a plesní. Bez ponožiek je topánka naopak inkubátorom problémov. A výsledkom je atletická noha. Začervenanie medzi prstami, svrbenie, odlupovanie pokožky, pľuzgiere a v najhoršom prípade aj praskanie pokožky do krvi a silná bolesť sú častými prejavmi atletického chodidla. Riešenie? Opäť začať nosiť ponožky a preliečiť mykózu krémom bežnej predajným v lekárňach.

 

Čítajte ďalej