9.10.2017 16:00 | Sex

Časovaná bomba u mužov: „Najlepší kamarát“ sa vekom ...

Jozef, to sme ho už tak zošúchali?
Jozef, to sme ho už tak zošúchali?
Zdroj: iStockphoto
Keď sa vedľa seba postaví 20 a 60 ročný muž, obaja v plnej erekcii, budú sa odlišovať. Zatiaľ čo penis mladšieho z nich bude mieriť k nebu, tak ten šesťdesiatnika bude zvierať tupý uhol a možno smerovať mierne k zemi.

Hoci obaja jedinci mali po puberte penis rovnako veľký, ten u šesťdesiatnika bude o niečo kratší. „Keď si budete merať dĺžku penisu počas erekcie, postupom rokov sa môže začať javiť, že sa trochu zmenšil. Ale zmeny vo veľkosti penisu v priebehu času sa ťažko merajú. Nemáme žiadny skutočný lekársky postup, ako scvrkávanie penisu merať. Čo ale vieme určite, že fajčenie a vek spôsobujú pokles produkcie testosterónu,“ tvrdí univerzitná doktorka Mary Samplaskiová v rozhovore pre magazín Men’s Health.

Práve testosterón zohráva svoju úlohu pri rozvoji porúch erekcie a scvrkávaní penisu. Tento mužský pohlavný hormón prirodzene klesá vekom. Pokiaľ ho chcú mať muži v krvi prirodzene stále dostatok, musia do pokročilého veku intenzívne športovať, najlepšie zvyšujú hladinu hormónu silové športy. Zhubne na produkciu testosterónu naopak pôsobí fajčenie, konzumácia alkoholu a obezita. „Obezita môže byť skutočne príčina, tuk obsahuje enzýmy, ktoré menia testosterón na estrogén. Cvičenie je naopak prirodzený spôsob dosiahnutia vyššej hladiny testosterónu. Ten je pritom dôležitý pre zdravie a dobrú kondíciu mužských pohlavných orgánov,“ dodáva magazínu doktor Leslie Deane z chicagskej univerzity Rush. Problémy s erekciou sú prejavom nezdravej obehovej sústavy a nástupu metabolického syndrómu. Sú vždy prvým varovaním, že zdravie muža nie je v poriadku.

Čítajte ďalej