9.10.2017 14:00 | Macho

Čo o nás prezrádza poloha, v ktorej spíme?

Podľa prieskumu sa pozeráme na kávičkára s inžinierkou, či? :)
Podľa prieskumu sa pozeráme na kávičkára s inžinierkou, či? :)
Zdroj: iStockphoto
Poloha počas spánku môže prezradiť veľa vecí o našom veku, práci, koníčkoch - a tiež to, ako dobre budeme odpočinutí. Zistil to nový prieskum, o ktorom informoval spravodajský server Daily Mail.

Ukázalo sa napríklad, že tí, ktorí majú vysokoškolský titul, s najväčšou pravdepodobnosťou spia každú noc na ľavom boku. Dospelí, ktorí sa najčastejšie uložia každú noc na pravý bok, pravdepodobne fajčia a pijú kávu, zistil prieskum medzi 5000 opýtanými. Tí, ktorí počas spánku najčastejšie oddychujú na bruchu, podľa štatistického výsledku prieskumu radi popíjajú alkohol. A zamestnanci verejných služieb majú problém držať sa jednej polohy a skúšajú mnoho rôznych polôh, pokým sa im v niektorej podarí zaspať.

Vypracovanie prieskumu si zadala spoločnosť Sealy, ktorá sa zaoberá výrobou matracov. Prieskum rovnako tvrdí, že niektoré polohy môžu zlepšiť kvalitu spánku. Vyplynulo z nej, že najviac svieži a odpočinutí sa cítia tí, ktorí spia v polohe "morskej hviezdy" - teda na chrbte s rozhodenými nohami a s rukami okolo hlavy. Tento výsledok trochu nabúral to, čo celé desaťročia odporúčajú odborníci: spať na boku (či už ľavom alebo pravom), pretože tak si človek v noci najlepšie odpočinie.

Poloha na boku, ktorá napodobňuje fetálnu pozíciu, prispieva k ľahkému dýchaniu, keď nič neblokuje dýchacie cesty a telo ľahšie dosiahne hlbokú spánkovú fázu, ktorá telo počas noci regeneruje. Vedci ale odporúčajú spať aj na chrbte, čo telu umožňuje dokonale sa uvoľniť a bráni bolesti či nepohodliu počas noci alebo po rannom prebudení. Na druhej strane chrápanie či spánková apnoe* sú najčastejšie pri ľuďoch spiacich na chrbte. V ich dôsledku sa ráno môžu cítiť nevyspatí a neoddýchnutí.

* Syndróm spánkového apnoe je jednou z najčastejších porúch dýchania, ktorá sa vyskytuje v spánku. V populácii trpí týmto syndrómom asi 5-8% ľudia. Najviac sú to potom muži medzi 40-59 rokmi.

Čítajte ďalej