5.10.2017 10:00 | Macho

Náhoda či zámer? Pred 175 rokmi uvaril Josef Groll legendárny ležiak

Zdroj: iStockphoto
Prvá várka, ktorú 5.10.1842 uvaril v čerstvo dokončenom plzenskom meštianskom pivovare bavorský sládok Josef Groll, nedopadla celkom podľa jeho predstáv. Mal totiž vyrobiť tmavé bavorské pivo, varené metódou spodného kvasenia, ale vyšlo mu z toho niečo iné.

Vďaka modernej technológii, iným surovinám - žateckému chmeľu, svetlému sladu a mäkkej plzenskej vode - bolo Grollom uvarené pivo priezračné, zlatistej farby a s belostnou penou držiacou tvar. Dnes už nikto nezistí, či to bol sládkov zámer, chyba alebo dobre využitá náhoda, isté ale je, že nový druh piva zožal okamžitý úspech. Hneď pri narazení  11. novembra 1842 si ho v plzenských hostincoch U bílé růže a U zlatého orla nemohli vynachváliť. "Aký obdiv nastal, keď zaskvela sa zlatistá jeho farba a snehobiela pena sa nad ňou vznášala, ako zajasali pijani, keď spoznali, akou iskrivou, znamenitou chuťou, pri pive dosiaľ nepoznanou, honosí sa tento domáci výrobok," zapísal dobový kronikár.

Sláva plzenského ležiaka sa rýchlo šírila. Neubehol ani rok a už sa čapoval v Prahe, kam ho ako prvý nechal priviezť krajčír Jakub Pinkas. Úspech bol mimoriadny, a tak z Pinkasa rýchlo stal krčmár a zrodila sa vyhlásená krčma U Pinkasů. V roku 1856, kedy sa len v Prahe čapovalo plzenské už v 35 hostincoch, sa začalo piť aj vo Viedni a v roku 1862 v Paríži. V 70. rokoch 19. storočia preniklo do Ameriky a koncom 19. storočia aj do Afriky, na Blízky východ a do Latinskej Ameriky.

Josef Groll pôsobil v Meštianskom pivovare tri roky. Potom sa síce opäť uchádzal o miesto sládka, ale neuspel, pravdepodobne kvôli svojej prudkej povahe. Vrátil sa tak do rodného Vilshofenu a prevzal otcov pivovar, ktorý riadil až do smrti. Zaviedol tu výrobu piva, ktoré stvoril v Plzni a pomenoval ho Vilshofen Pils. Zomrel v novembri 1887 ako 74 ročný v pivnici za stolom. Rodinný pivovar Grollových už neexistuje, časti ale prešli pod spoločnosť Wolferstetter, ktorá dodnes vyrába ležiak Josef Groll Pils.

Čítajte ďalej