2.10.2017 10:10 | Šport

Aký hnus na nás číha v žinenkách fitness centier?

Zdroj: iStockphoto
Ísť si zacvičiť po celom dni je ideálnym telesným relaxom mnohých ľudí bez rozdielu veku a pohlavia. Okrem prepínania síl či drobných úrazov tu striehne aj iná hrozba.

Hoci sa  vo väčšine fitness centier snažia povrch cvičebných podložiek dezinfikovať po každom klientovi, podľa newyorského lekára Davida Greunera sa spoločným užívaním týchto pomôcok šíri vírus herpesu. Milovníci jogy, pilates a ďalších cvičení, ktoré sa vykonávajú na mäkkých rolovacích žinenkách, by si mali na každú lekciu nosiť vlastnú.

Greuner tak nabáda všetkých cvičencov, aby dezinfikovali nielen vlastné žinenky po každom použití, ale hlavne tie spoločne zdieľané v centrách, kam si svoju vlastnú nenosia. „Baktérie, vírusy a choroboplodné zárodky milujú teplo, vlhko a pot, čo sú podmienky časté v jogových štúdiach. Kožným kontaktom so špinavou jógamatkou posiatou zárodkami a baktériami dochádza k nákaze, vzniká akné, prenáša sa pleseň nôh a dokonca herpes vírus či stafylokoky a streptokoky,“ varuje doktor Greuner z NYC Surgical Associates.

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie