26.9.2017 14:10 | Macho

Rebríček najnezdravších krajín sveta: Majú sa mať Slováci na pozore?

Kde mám ten vajgeľ?
Kde mám ten vajgeľ?
Zdroj: iStockphoto
Bratia spoza rieky Moravy nemajú dôvod na úsmev. Česká republika totiž skončila ako najnezdravšia krajina na svete, pokiaľ ide o kombináciu konzumácie alkoholu, tabaku a počtu obéznych ľudí. Ako v tomto rebríčku dopadlo Slovensko?

Rebríček bol zostavený z porovnávacej štúdie 179 krajín sveta, o ktorej informoval britský server Clinic Compare opierajúci sa o verejne dostupné údaje Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA) a Svetovej pľúcnej organizácie (WLA).

V Česku sa v priemere na osobu ročne skonzumuje 13,7 litra alkoholu a krajina je na 11. mieste v  spotrebe tabakových výrobkov. Celkovo tretie Slovinsko je na šiestom mieste v množstve vyfajčených  cigariet za rok, a síce 2637 na osobu. Spojené štáty sa do prvej desiatky dostali kvôli rozšírenej obezite, ktorá postihuje 35 percent ich obyvateľov. Inak najobéznejší sú obyvatelia tichomorských ostrovov - Samoa má takto postihnutých až 41,6 percent populácie.

"Najzdravšou" krajinou sveta je Afganistan s iba 2,7 percentom obéznych obyvateľov. Krajina je aj v skupine 20 štátov sveta, kde sa najmenej fajčí a pije alkohol. Do skupiny desiatich "najzdravších" sú  zaradené ďalšie veľmi chudobné krajiny ako Guinea, Niger, Eritrea ... Štúdia ale nezohľadňuje okolnosť, že sa  jedná o regióny postihnuté  častými ozbrojenými konfliktami, opakujúcimi sa epidémiami a rozšírenou podvýživou. Britský denník  The Independent vo svojom komentári uvádza, že obyvatelia Českej republiky zo štúdie patria k najväčším opilcom na svete. Neupozorňuje ale na fakt, že konzumácia je evidovaná zemepisne, a teda, že sa na nej podieľajú  napríklad aj zahraniční turisti, vrátane tých britských, ktorí  hromadne organizujú víkendové nájazdy do pražských reštauračných zariadení.

Najnezdravšie krajiny sveta:
1. Česko
2. Rusko
3. Slovinsko
4. Bielorusko
5. Slovensko
6. Maďarsko
7. Chorvátsko
8. Poľsko
9. Luxembursko
10. Litva, USA

Najzdravšie krajiny sveta:
1. Afganistan
2. Guinea
3. Niger
4. Nepál
5. Kongo (Konžská demokratická republika)
6. Eritrea
7. Malawi
8. Somálsko
9. Mozambik
10. Etiópia

Reakcia našej redakcie: Z tabuľky jasne vyplýva, že by sme s tým niečo mali robiť. Skončite s fajčením a obmedzte nasávanie. Nie kvôli nejakému prieskumu, ale kvôli sebe.