25.9.2017 14:10 | Zaujímavosti

V starej ukrajinskej bani leží tekutý poklad: Výrobu nezastavila ani vojna

Zdroj: reprofoto YouTube / Евгения Стадник
Frontová línia leží iba niekoľko kilometrov ďaleko, ale v hĺbke bývalej bane na východe Ukrajiny pokojne odpočívajú státisíce fliaš šumivého vína v labyrinte tunelov a pivníc. Píše o tom agentúra AFP.

"Je to prirodzený kryt pred bombami, ktorý má 25 hektárov," hovorí Rafael Nasyrov, zamestnanec firmy Artwinery, jedného z hlavných producentov šumivých vín vo východnej Európe, ktorý vyváža hlavne do Nemecka a do Číny.

Pivnica leží 25 kilometrov od demarkačnej línie medzi ukrajinskou armádou a proruskými separatistami, ktorí už skoro tri a pol roka bojujú na východe Ukrajiny. Táto stará baňa bola zatvorená pred 2. svetovou vojnou a odvtedy bola využívaná na uskladnenie vína. Potom tu v roku 1950 vznikla firma na výrobu šumivých vín Artěmivskij, ktorý sa v roku 2017 premenoval na Artwinery. V lete 2014 bol podnik mesiac pod kontrolou separatistov. Zažil aj bombardovanie, ale potom prešiel pod kontrolu Kyjeva. Firma však nikdy neprerušila produkciu.

Tunely v bývalej bani na sadrovec používaný k výrobe sadry poskytujú zamestnancom útočisko a majú dokonalé podmienky k výrobe šumivého vína pomocou techník blízkych produkcii šampanského. Unikátna mikroklíma v podzemí presvedčila sovietske úrady, aby tu začali produkciou šumivého vína, hoci sa v kraji nenachádzajú žiadne vinice. "Hovorí sa, že to bol sám Josif Vissarionovič Stalin, ktorý po druhej svetovej vojne nariadil dekrétom, aby sa tu vyrábalo šampanské," uvádza Nasyrov. Aj keď podzemné priestory ostali nedotknuté, dopadli na firmu Artwinery dôsledky konfliktu, pretože so susedným Ruskom, predtým významným klientom, vládne mimoriadne napätie.


V roku 2014, ešte predtým ako prepukol konflikt, produkovala firma 19 miliónov fliaš bieleho, ružového a červeného šumivého vína ročne. Dnes sa tu vyrába iba 12 miliónov fliaš ročne. Firmu tiež  postihla anexia Krymu Ruskom v marci 2014, kedy prišla o povestné vinice tejto oblasti. "Pred vojnou sme vždy mali na Kryme vynikajúci zber," spomína Nasyrov a ukazuje na fľaše krymského šumivého vína, ktoré sú v bani starostlivo uchovávané. Firma sa dnes namiesto hrozna zrejúceho pod krymským slnkom zásobuje vínom z viníc v Chersonskej, Mykolajivskej a Odeskej oblasti na juhu Ukrajiny. Firma má doteraz zásoby krymského hrozna, ale v roku 2019 sa tieto zásoby vyčerpajú a Artwinery bude musieť prestať vyrábať mnoho vín z tohto typu hrozna. Ostatná produkcia by nemala byť dotknutá. Napriek konfliktu na východe a straty Krymu sa však vinárstvo snaží vo výrobe pokračovať.

 

Čítajte ďalej