22.9.2017 14:10 | Zaujímavosti

Pred miliónmi rokov sa ich báli aj dinosaury

Zdroj: reprofoto YouTube
V celej histórii našej planéty neboli vždy žaby malé milé zvieratá, ako ich dne spoznáme. Ešte pred 68 miliónmi rokov ju obýval tvor, ktorý pripomínal fiktívne hororové monštrá.

Žaba rodu Beelzebufo bola totiž taká veľká, že si hravo poradila s drobnými druhmi dinosaurov. Ak ich chytila, nemali šancu. Stisk jej papule sa totiž vyrovnal dnešným tigrom. Porovnaním stisku čeľuste žiab rohatiek (malých a pre človeka neškodných), ktoré dodnes obývajú Južnú Ameriku, s veľkosťou  čeľuste žaby Beelzebufo došli vedci k presvedčeniu, že stisk tohto giganta medzi obojživelníky sa rovnal dnešným tigrom.

„Na rozdiel od väčšiny žiab, ktoré majú veľmi slabé čeľuste a typicky konzumujú malú korisť, rohatky lovia zvieratá veľké, ako sú ony samé, vrátane iných žiab, hadov a hlodavcov. A práve ich silné čeľuste hrajú dôležitú úlohu v chytení koristi,“ tvrdí doktor Marc Jones z Adelaidskej univerzity. Pokiaľ by sa so žabou, ktorá preukázateľne obývala Madagaskar, stretol človek, mohlo by to mať pre neho minimálne vážne následky na zdraví. Stisk čeľuste tejto žaby by ho bez problémov pripravil o končatinu alebo aspoň jej časť. „Mnohým ľuďom pripadajú rohatky úžasné, pretože majú obrovské hlavy a tučné guľovité telo. Pritom títo predátori nám umožnili pochopiť niečo z biológie obrovských vyhynutých žiab,“ dodáva spoluautor doktor Sean Wilcox z Kalifornskej univerzity v Riverside.

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie