14.9.2017 10:10 | Technika

Frankfurtský autosalón 2017: V čom budeme onedlho jazdiť?

Mercedes AMG Project One
Mercedes AMG Project One
Zdroj: Northfoto.com
Od 14.- 24.9.2017 prebieha v nemeckom Frankfurte nad Mohanom už 67. ročník medzinárodnej moto show, kde sa väčšina automobiliek chce predstaviť v tom najlepšom svetle pred svojimi zákazníkmi a konkurenciou. Od prvého novinárskeho dňa, ktorý sa začal o deň skôr, už lietali do sveta prvé informácie.

Bugatti má rekord
Automobily obnovenej francúzskej značky Bugatti sú zvyknuté lámať rýchlostné rekordy. Nové Bugatti Chiron si nedávno pripísalo ďalší, keď sa dokázalo najrýchlejšie rozbehnúť na 400 km/h a potom zastaviť. Celý manéver zvládlo za 42 sekúnd. Automobilka sa tým pochválila na  frankfurtskom autosalóne. S bývalým jazdcom Formule 1 Juanom Pablom Montoyom dokázal Chiron na 2,6 km dlhej dráhe zrýchliť z nuly na 400 km/h za 32,6 sekundy, brzdiaci manéver trval 9,3 sekundy a potreboval k nemu ďalších 491 metrov. Rovnako ako predchádzajúci model Veyron je aj Chiron poháňaný osemlitrovým šesťnásťvalcom so štyrmi turbami. Ten disponuje maximálnym výkonom 1500 koní .

 

Mercedes chce v každej triede elektromobil
Automobilka Mercedes-Benz bude od roku 2022 ponúkať v rámci každej modelovej rady elektrickú alternatívu. Celkovo plánuje vyše 50 verzii elektromobilov. Značku mini vozov smart firma plánuje do roku 2020 v Európe a Severnej Amerike úplne previesť na elektrický pohon. Smart tak bude prvou značkou, ktorá kompletne prejde zo spaľovacích motorov na elektromotory.

Škoda Auto čiastočne skončí s naftou
Automobilka prestane do menších modelov montovať dieselové motory. Vo Fabii nafta skončí s príchodom modernizovanej verzie v roku 2018, v Rapide o niečo neskôr. Nová generácia Rapidu príde v roku 2019. V roku 2020 má Škoda uviesť na trh prvý elektromobil na základe tento rok predstaveného konceptu Vision E. Jeho cena by sa mohla pohybovať ľahko nad úrovňou  modelu Superb s dieselovým motorom. V roku 2025 bude mať Škoda päť modelov na elektrický alebo hybridný pohon, a v roku 2030 bude elektrický pohon v každej modelovej rade. Podľa neoficiálnych informácii sa v roku 2018 pripravuje popri facelifte Fabie aj modernizovaný Superb a športová verzia Kodiaq RS.

Audi na to ide odzadu
Automobilka Audi prvýkrát ponúkne voz s pohonom zadných kolies. Riešenie sa objaví v limitovanej sérii športového modelu R8 s označením R8 V10 RWS. Doteraz mal výrobca u svojich modelov v ponuke iba predný náhon alebo pohon všetkých kolies quattro. Z R8 RWS vznikne iba 999 vozov v karosárskych verziách Coupé a Spyder. Cena zatiaľ nebola zverejnená. Motor V10, uložený v strede pred zadnou poháňanou nápravou modelu Audi R8 V10 RWS, dosahuje najvyšší výkon 397 kW (540 koní). Špeciálne nastavený podvozok umožňuje jazdu kontrolovaným šmykom. Audi vo Frankfurte  predviedla aj koncept veľkého luxusného elektromobilu Aicon. Auto s dĺžkou 5,4 metra má na jedno nabitie prejsť až 800 kilometrov.

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie