7.9.2017 17:30 | Macho

Obsahuje vaša stolica toto? Mali by ste ihneď vyhľadať lekára!

Máte problémy s trávením?
Máte problémy s trávením?
Zdroj: Getty Images
Mnoho ľudí tento nález ignoruje, pritom obsah stolice môže naznačovať váš zdravotný stav.

Ak už trpíte zápchou, hnačkou či vaša stolica dokonca obsahuje krv, môže ísť o signály, že s vaším črevom niečo nie je v poriadku, píše express.co.uk.

Výskum vo Veľkej Británii ukázal, že väčšina tamojších obyvateľov má pretrvávajúce problémy s črevom. Prieskum zistil, že 63 % z opýtaných trpí pravidelnými tráviacimi problémami. Najčastejšie uviedli zápchu a hnačku, po nich nasledovala zvýšená plynatosť a pretrvávajúca bolesť žalúdka. Až 13 percent malo skúsenosť s krvou v stolici. Tretina ľudí si pritom neuvedomila, že by mali vyhľadať lekársku pomoc, ak sa v ich stolici vyskytne krv. Až 48 percent z opýtaných zasa netušilo, že lekára treba navštíviť aj v prípade, že stolica je čiernej farby.

Črevo je najdlhšou súčasťou imunitného systému človeka a problémy s ním môžu ovplyvniť kvalitu života. Pritom väčšina tráviacich problémov spôsobujú stres, diéta, pasívny životný štýl či konzumácia lepku a mliečnych výrobkov.

Odborníci odporúčajú navštíviť lekára, ak problémy pretrvávajú niekoľko dní. Patria medzi ne bolesti brucha pred jedlom alebo po jedle, pocity plnosti, plynatosť, nevoľnosť či zvracanie.

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie