17.8.2017 06:00 | Macho

Čo spôsobujú nápoje bez cukru? ... ďalší glg si už nedáte

Zdroj: iStockphoto
Vedci z prestížnej Yaleovej univerzity varujú všetkých konzumentov nápojov s umelými sladidlami. Hoci reklama láka k ich kúpe s tvrdením, že obsahujú nula kalórií, tak v skutočnosti tieto nápoje spôsobujú obezitu.

Svojou sladkou chuťou totiž klamú mozog, ktorý očakáva prísun sacharidov. Tie však neprichádzajú a podľa vedcov môžu prispievať aj k rozvoju cukrovky typu 2. „Predpoklad, že vyšší obsah kalórií vyvolá väčšiu odozvu v metabolizme a mozgu, je mylný. Kalórie sú iba polovicou tejto rovnice, na druhej strane stojí vnímanie sladkej chuti,“ tvrdí profesor Dana Small z Yaleovej univerzity.

Naopak nápoje typu „zero“ vyvolajú oveľa väčšiu metabolickú reakciu ako cukrom sladená limonáda. Štúdia vedcov z Connecticutu nie je zďaleka prvá, ktorá dokazuje, že konzumácia nápojov s umelými sladidlami vyvoláva obezitu a cukrovku typu 2. „Tento výskum by mal byť dosť silný na to, aby vás presvedčil, že umelé sladidlá, či už v jedle alebo nápoji, môžu zmiasť celý váš systém, pričom v reklame sa môžu tváriť zdravo,“ varuje britské Národné obezitologické fórum.

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie