17.8.2017 17:30 | Military

Ako naozaj zomrel Hitlerov zástupca Rudolf Hess?

Vodca Adolf Hitler a Rudolf Hess (vpravo)
Vodca Adolf Hitler a Rudolf Hess (vpravo)
Zdroj: Northfoto
V berlínskej väznici Spandau, kde bol dve dekády jediným väzňom, zomrel 17.8. 1987 bývalý vysoko postavený nacista Rudolf Hess (†93). Podľa oficiálnej verzie spáchal Hitlerov stranícky zástupca samovraždu obesením na predlžovačke.

Okolnosti jeho smrti sú však dodnes predmetom dohadov a špekulácii. Najrozšírenejšia konšpiračná teória tvrdí, že Hess si na život nesiahol dobrovoľne, ale bol zavraždený. Stúpenci  tejto verzie tvrdia, že Hess nebol v takej kondícii, aby dokázal spáchať samovraždu spôsobom popísaným vo vyšetrovacom spise. Váhu tejto teórii dodáva aj skutočnosť, že ju zastával dlhoročný americký veliteľ tejto väznice Eugene Bird. Hessa mali zabiť Briti, aby tak zabránili jeho prepusteniu. Podľa inej teórie vo väznici nezomrel Hess, ale iba jeho dvojník. Toho mali Britom podstrčili Nemci, ktorí  stíhačku so skutočným Hessom zostrelili.


Hess sa narodil v apríli 1894 v egyptskej Alexandrii v rodine obchodníka. Počas 1. svetovej vojny sa prihlásil na frontu ako dobrovoľník a po skončení bojov sa zapojil do ultrapravicových jednotiek Freikorps. V roku 1920 patril s číslom legitimácie 16 k zakladajúcim členom Národno socialistickej nemeckej robotníckej strany (NSDAP). Po svojej účasti na nepodarenom mníchovskom "pivnom" puči v novembri 1923 bol zatknutý a uväznený v Landsbergu spoločne s Hitlerom, ktorý mu nadiktoval svoju knihu  Mein Kampf (Môj boj).

Podľa oficiálnej verzie Hess počas 2. svetovej vojny (10. 5.1941) odletel dvojmotorovou stíhačkou Messerschmitt Bf 110 do Škótska. Pri svojej misii, podniknutej na vlastnú päsť, sa chcel spojiť so zástupcami protichurchillovskej opozície a vyjednať s nimi mier, ktorý by ukončil vojnu s Nemeckom. Hneď po zoskoku padákom neďaleko mesta Glasgow bol zadržaný a až do konca vojny väznený. V norimberskom procese v roku 1946 bol odsúdený ako vojnový zločinec na doživotie. Pred súdom a vo väzení sa správal zvláštne, nespoznával známych ľudí a roky odmietal návštevy príbuzných, čo dodnes priživuje teóriu o tom, že v Špandave bol zatvorený falošný Hess. Isté ale je, že neonacisti ho považujú za hrdinu a každoročne 17.8. organizujú spomienkové akcie. Neslávne sa nimi stalo známe bavorské mestečko Wunsiedel, kde bol Hess pochovaný. So súhlasom príbuzných preto boli jeho pozostatky v lete 2011 vyzdvihnuté, spálené a popol bol rozptýlený na neznámom mieste.

 

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj