16.8.2017 10:18 | Technika

Kde je chlad, tam je server rád: Najväčšie dátové centrum bude v Nórsku

Zdroj: Kolos
V nórskom meste Ballangen, ktoré sa nachádza za polárnym kruhom, má vzniknúť najväčšie dátové centrum na svete. Uviedla to na svojich internetových stránkach BBC. Americko - nórska firma Kolos, ktorá za projektom stojí, tvrdí, že chladný vzduch a množstvo vodných elektrární v oblasti pomôžu udržať náklady na energiu v centre na nízkej úrovni.

Oblasť ale trpí aj najvyššou mierou chorobnosti v regióne, čo môže byť spojené s ťažbou v minulosti. Na projekt bude potrebné obrovské množstvo energie. V začiatkoch Kolos odhaduje, že bude odoberať asi 70 megawattov (MW) elektriny. Do desiatich rokov však chce pridať ďalšie servery a spotreba by mala stúpnuť na viac ako 1000 MW. Väčšina veľkých dátových centier v súčasnosti potrebuje menej ako 200 MW.

Centrum sa má rozkladať na ploche 600.000 m2 a bude mať štyri poschodia. To je väčšia rozloha ako má terajšie najväčšie dátové centrum v čínskom Lang-fangu. Mohlo by ho však prekonať iné centrum v Nevade, o ktorého výstavbe sa uvažuje. Výhodou pre nové centrum v Ballangene by mala byť aj skutočnosť, že v minulosti bolo okolo miestnej železnice postavenej kvôli preprave železnej rudy do Švédska položené obrovské množstvo optických káblov. Nórsko a EU tiež nedávno investovali do výstavby veľkých priehrad pre projekty hydroelektrární. V okolí je aj niekoľko veterných elektrární.

"Sú to bez preháňania najnižšie náklady na energiu v Európe a 100 percent energie je obnoviteľnej na jednej z najstabilnejších sietí na svete," povedal BBC jeden z riaditeľov Kolosu Mark Robinson. "Je to v oblasti planéty, ktorá je prirodzene chladná a má ideálnu vlhkosť, takže môžeme udržať servery studené, bez toho, aby sme ich museli umelo ochladzovať. Má to neobmedzený prístup k čerstvej, čistej, studenej vode ako sekundárnemu chladiacemu zdroju," dodal. Upozornil tiež, že blízko je univerzita, ktorú ročne opustí asi 200 technologických študentov. Myšlienkou je, že by tu niektorí  mohli pracovať.

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie