1.6.2017 14:00 | Military

S-97 Raider: Futuristický strážca nebies 21. storočia

S-97 Raider
S-97 Raider
Zdroj: lockheedmartin.com
Vzdušná prevaha je v modernom svete nevyhnutnou podmienkou úspechu. Či už v počte strojov, ich rýchlosti alebo nasadených vojenských technológiach.

V tom duchu spoločnosti Sikorsky a Lockheed Martin pristúpil k projektu RAIDER®, ktorého obsahom je ľahký taktický vrtuľník novej generácie. Okrem nízkej hmotnosti a nadčasového dizajnu zaujme hlavne jeho rýchlosť 220 uzlov na hodinu, to je v nám zrozumiteľných jednotkách asi 407 km/h. Čo je na dnešné pomery vrtuľníkov veľmi slušná hodnota. Je jasné, že okrem bleskového prieskumu bude vhodný hlavne do špeciálnych operácii typu „jedna noha tam, udri, a rýchlo späť“ či podpory a záchrany.

Hravo odvezie šesť členný tím vojakov (záchranárov), a rovnako tak vonkajšie zbraňové systémy. S-97 Raider v sebe spája technické novinky v oblasti riadenia, systém ovládania dvojrotorového pohonu.  Zmenou prešla aj zadná „smerová“ vrtuľa, kde už nie je umiestnená bočne, ale priamo v smere letu. Kedy reálne vstúpi do služieb americkej armády zatiaľ ešte nie je jasné.
 

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie