30.5.2017 16:00 | Sex

Čo škodí potencii: Sedem zabijakov testosterónu

Syntetická náhrada testosterónu obmedzuje jeho prirodzenú tvorbu
Syntetická náhrada testosterónu obmedzuje jeho prirodzenú tvorbu
Zdroj: PR foto/ zerex
Máte čoraz menšiu chuť na sex? Trápia vás problémy s erekciou? Cítite sa unavene a strhane a ani neviete prečo? Na vine môže byť nízky testosterón. Pozrime sa bližšie na to, čo znižuje jeho hladinu v tele muža.

1. Alkohol
Z dlhodobého ani krátkodobého hľadiska nie je nadmerné pitie alkoholu žiadna výhra – alkohol potláča testosterón a naopak, stimuluje ženský pohlavný hormón estrogén. Dva poháre červeného vínka vám znížia testosterón až o 7 %.

2. Stres
Nie je žiadnym tajomstvom, že vypäté nervy a úzkosť vplývajú na potenciu. Stresový hormón kortizol totiž znižuje hladinu testosterónu, čím nepriaznivo ovplyvňuje vaše libido a sexuálnu výkonnosť.

3. Fajčenie cigariet
Okrem toho, že sú zdrojom nepríjemného zápachu, cigarety spôsobujú zníženú chuť na sex a poruchy erekcie. Až štyri pätiny spomedzi mužov, ktorých trápi erektilná dysfunkcia, sú podľa štatistík fajčiari.

4. Bicyklovanie
Nie je to mýtus – časté bicyklovanie môže ohroziť vašu potenciu. Dôvodom je sedadlo bicykla, ktoré vyvíja neprimerane veľký tlak na prostatu. Riešením je ergonomické sedadlo alebo špeciálny cyklistický odev s vypolstrovanou sedacou časťou, ktorá tlmí nadmerný tlak.

5. Anabolické steroidy
Syntetická náhrada testosterónu, ktorú užívajú športovci pre rýchlejší rast svalov a lepšiu výkonnosť, obmedzuje prirodzenú tvorbu testosterónu. Následkom býva znížené libido, slabá erekcia až impotencia. Namiesto anabolických steroidov vám odporúčame použiť prírodné bylinné doplnky výživy na podporu fyzickej sily a potencie.

6. Sója
Výrobky zo sóje sú obľúbené predovšetkým medzi vegetariánmi a vegánmi, nakoľko sú výdatným zdrojom bielkovín. Temnou stránkou sóje je však vysoký obsah fytoestrogénov, ktoré sa správajú podobne ako ženský pohlavný hormón estrogén a u mužov potláčajú testosterón, čím ohrozujú libido aj plodnosť. Vyskúšajte rastlinnú alternatívu k sójovému mlieku – napríklad kokosové, mandľové či ryžové mlieko.

7. Mäta
Mäta má podľa vedeckých výskumov výrazné antiandrogénne účinky. Napriek tomu, že skvele chutí, potláča testosterón. Mentolová zubná pasta vám neuškodí, no namiesto mätového čaju si radšej doprajte stimulujúci zázvorový, ženšenový alebo kotvičníkový čaj.

Ak dodržiavate zásady zdravého životného štýlu, nepijete ani nefajčíte, aktívne športujete, no napriek tomu máte problémy s potenciou, neváhajte sa obrátiť na odborného lekára. Vyhnete sa tak neskorším závažnejším zdravotným komplikáciám.

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie