22.5.2017 17:30 | Military

„Africký Stalin“ nedostal svoju krvavú prezývku bezdôvodne

Mengistu Haile Mariam
Mengistu Haile Mariam
Zdroj: getty images / kolaž adam.sk
Etiópsky politik, bývalá marxistická hlava štátu Mengistu Haile Mariam oslávil 21.5.2017 osemdesiatiny. Počas jeho vlády boli popravené desaťtisíce ľudí a asi milión zomrel od hladu.

Mengistu, ktorého prezývali Africký Stalin či Červený neguš (etiópsky cisár / kráľ kráľov), bol spolu s ďalšími viac ako šesťdesiatimi predstaviteľmi svojej vlády súdený od decembra 1994 za podiel na desiatkach tisícov mŕtvych počas obdobia tzv. červeného teroru v rokoch 1977-1978. V roku 2006 bol uznaný za vinného z genocídy, vrážd a zločinov proti ľudskosti, o rok neskôr  bol v neprítomnosti odsúdený na doživotie, ale v roku 2008 ho Najvyšší súd odsúdil k trestu smrti. Bývalý obľúbenec komunistických krajín (v roku 1987 dostal čs. Rad bieleho leva, jeho vzorom bol kubánsky vodca Fidel Castro) sa ale trestu báť nemusí: od roku 1991 žije ako politický exulant v Zimbabwe, ktorá ho nemieni vydať.

Mengistu vstúpil v mladosti do armády a v roku 1966 absolvoval vojenskú akadémiu. Skupina radikálnych vojakov, v ktorej čele stál, zvrhla v septembri 1974 režim vtedajšieho cisára Haileho Selassieho I. Moc prevzala Dočasná vojenská správna rada (Derg), ktorá zrušila parlament a ústavu a popravila 68 vysokých úradníkov cisárstva vrátane nástupca trónu, dvoch premiérov, 15 ministrov či 18 generálov. Bývalý cisár o rok neskôr za nejasných okolností zomrel vo väzení. Derg nato znárodnil všetok priemysel a pôdu v krajine. Mengistu sa v ďalších rokoch neľútostne vysporiadal so svojimi konkurentmi, pričom sa vo februári 1977 postavil na čelo Etiópie. Vzápätí rozpútal kampaň proti ďalším marxistickým frakciám v krajine ("červený teror"). Státisíce obetí si vyžiadali občianske vojny proti povstalcom v provincii Eritrea, a v ďalších provinciách na severe a juhu krajiny. Asi 25.000 civilistov bolo zabitých počas somálskej agresie v etiópskom Ogadene a najmenej milión ľudí zomrel pri hladomoroch v 80. rokoch. Režim plukovníka Mengistua bol zvrhnutý v máji 1991 povstalcami z Etiópskej ľudovej revolučnej demokratickej fronty (EPRDF).

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie