5.5.2017 14:05 | Zaujímavosti

V Nepále sa museli zblázniť: Na Evereste bude nebezpečne rušno

Horolezec v kyslíkovej maske na vrchole Mount Everestu.
Horolezec v kyslíkovej maske na vrchole Mount Everestu.
Zdroj: Getty Images
Britský horolezec Tim Mosedale po nedávnom aklimatizačnom výstupe zostupoval dole po zradnom ľadovci Khumbu na Mount Evereste, keď narazil na veľkou skupinu totálne neskúsených kolegov, ktorí sa trápili aj s vlastným vybavením.

Jeden mal dokonca mačky na nohách naopak. Podobné veľké skupiny spoločne s horolezcami, ktorí  sa snažia o výstup bez kyslíkových bômb, vytvárajú tento rok na najvyššom vrchole sveta potenciálne "toxickú zmes", napísal päťnásobný pokoriteľ Everestu Mosedale koncom apríla 2017 na svojom facebooku.

Nepál sa v roku 2017 pripravuje na rušnú a potenciálne nebezpečnú sezónu, pretože vláda vydala rekordne vysoký počet povoleniek pre cudzincov - 371. To je najviac od roku 1953. Pripočítajte k tomu ešte nepálskych šerpov, a ten počet vyletí až na 800 ľudí. Úrady už varovali, že na ľadových svahoch môžu nastať situácie podobné dopravným zápcham, ako sa blíži polovica mája, kedy sa trochu zmierni silný vietor okolo hory a umožní potom horolezcom vystúpiť na vrchol vo výške 8848 metrov nad morom. "Priemerne sú tu počas každej lezeckej sezóny tak tri alebo štyri dobré dni, kedy vhodné počasie umožní bezpečný výstup na vrchol," hovorí šerpa Ang Cering, ktorý je predsedom Nepálskeho horolezeckého zväzu. "Keď sa počas týchto pár dní pokúsi dostať na vrchol 800 horolezcov, môže to byť problematické," citoval ho denník  The Washington Post. Medzitým sa stále rozrastá základný tábor pod Everestom - stanové mestečko, kde horolezci niekoľko týždňov žijú, aby sa aklimatizovali na vyššiu nadmorskú výšku. Čím ďalej viac lezcov a turistov sem lieta vrtuľníkom na jednodenný výlet, a niektorí si dokonca doprajú šampanské na raňajky s úchvatným výhľadom.

Bezpečnosť je stálou témou rozhovorov, fám a nepodložených zvestí kolujúcich po tábore, ktorý je domovom viac ako 1500 dobrovoľných zdravotníkov, členov podporných tímov a samotných horolezcov. "Samozrejme, že máme z tých vysokých čísel obavy," hovorí šerpa Mingma Tenzi, ktorý už vystúpil na vrchol Everestu šesťkrát. "Naše rozhovory v základnom tábore sa často točia okolo toho, čo robiť, keď sa objavia problémy s veľkou premávkou na Evereste." V poslednom roku sa napríklad so svojimi klientmi nútene zdržali počas výstupu na vrchol o štyri hodiny – vrátane hodinového čakania pod Hillaryho schodmi. Vo výške 8808 metrov je táto pasáž hlboko v takzvanej zóne smrti, kde môžu byť riedky vzduch a vysoká nadmorská výška obzvlášť nebezpečné. Dvaja z jeho klientov nakoniec prišli o prsty na nohách kvôli omrzlinám. Pretože sa človek pohybuje pomaly a trávi veľa času čakaním a státím na mieste, zvyšuje sa riziko, že telo v týchto extrémnych podmienkach prechladne a bude náchylné k omrzlinám. A ďalším problémom je, že každá minúta čakania a mučivo pomalého postupu znižuje množstvo drahocenného kyslíku vo fľaši.

Obavy z bezpečnostných problémov a ekologických následkov davových výstupov na Everest pritiahli celosvetovú pozornosť v roku 2012, kedy nemecký horolezec zverejnil fotografiu "ľudského hada", tvoreného asi 600 horolezcami, ktorí sa sunuli k výstupu. V tom roku na Evereste zahynulo 11 ľudí vrátane troch nepálskych šerpov. V rokoch 2014 a 2015 ale nasledovali ešte väčšie tragédie. Najprv to bola smrť 16 šerpov kvôli padajúcemu ľadu, o rok neskôr potom lavína spôsobená zemetrasením, ktorá na Evereste zabila 18 ľudí. Tieto nešťastia zasadili ťažkú ranu nepálskej ekonomike. Povolenky k výstupu na Everest vynášajú totiž odhadom v prepočte 4,1 milióna euro, ale ďalší zisky pre hotely, sprievodcov, nosičov a dopravné firmy sú podstatne vyššie.

 

Čítajte ďalej
VIDEO
Najčítanejšie