3.5.2017 10:20 | Technika

Microsoft vyráža na lov novým tabletom Surface a Windowsom 10S

Zdroj: reprofoto YouTube / Microsoft Surface
Americký výrobca softwaru Microsoft 2.5.2017 predstavil nový operačný systém Windows 10S a nový laptop Surface. Firma s nimi podľa svojho vyjadrenia cieli na študentov a školy.

Podľa odborníkov chce konkurovať spoločnosti Google a počítačom s ich nainštalovaným systémom Chrome OS a svojmu dlhoročnému rivalovi spoločnosti Apple. Nový Surface s Windows 10S sa podľa webu BBC začne predávať 15.6.2017 v prepočte za 915 €. Bude mať displej s uhlopriečkou 34 centimetrov a batérie by mali vydržať 14 hodín,  k tomu 16 GB RAM a 512 GB SSD. Bude ľahší ako Macbook Air, a podľa analytikov sa tak bude snažiť vziať Applu podiel na trhu.

Microsoft uviedol, že nový operačný systém bude kompatibilný s mobilnými telefónmi. Spoločnosť jedná s ďalšími výrobcami akými sú Acer, Asus, Dell, Fujitsu, Toshiba, HP a Samsung, aby operačným systémom Windows 10S vybavovali počítače pre študentov v cene začínajúcej na 189 dolároch (cca 173 €).

Microsoft a Apple dlho ovládali trh s počítačmi určenými do škôl. V poslednom čase im ale začali šliapať na päty chromebooky, lacné počítače s nainštalovaným operačným systémom od Googlu - Chrome OS. Podľa prieskumu spoločnosti Futuresource tak v roku 2016 pripadlo 58 percent počítačov predávaných do škôl v USA na chromebooky, 22 percent tvorili počítače so systémom Windows a 19 percentný podiel ostal pre Apple. Analytička spoločnosti Creative Strategies Carolina Milanese sa domnieva, že školy by najnovšia ponuky Microsoftu mohla osloviť, "je ale otázkou, nakoľko bude pre školy, ktoré už investovali do chromebookov, ľahké sa preorientovať."

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie