3.4.2017 14:00 | Macho

Spoznajte unikátny pivovar, ktorý by ani nemal existovať

pivo
pivo
Zdroj: Getty Images
Volá sa Stark, vznikol v roku 2015 a je unikátom: je to domáce pivo vyrábané v jedinom súkromnom pivovare v Indonézii, najväčšej moslimskej krajine na svete, ktorá z náboženských dôvodov bojuje proti alkoholu.

Bona Budhisurya a jeho zať Jacob Suryanata, dvaja miestni podnikatelia, ho začali vyrábať podľa tradičného receptu z pšenice. Museli však prekonať množstvo prekážok v krajine, kde je skoro 90 percent obyvateľov moslimskej viery. Stavili na celosvetovú tendenciu produkcie v čo najvyššej kvalite. Dnes sú pokiaľ ide o budúcnosť svojho chmeľového dieťaťa optimistami.

Predtým navštívili veľa krajín a ochutnali široký výber nápojov. Po návrate do Indonézie mohli konštatovať, že na súostroví v juhovýchodnej Ázii neexistuje dobré pivo. "V cudzine sme pili veľa kvalitných pív," hovorí Budhisurya, ktorý pochádza z dvojitej menšiny, kresťanskej a čínskej.

Odvtedy, čo začali vyrábať značku Stark, obohatili ju o šesť druhov, z ktorých jedna má príchuť manga a ďalšia chuť po liči. Vo svete majú veľké úspechy mnohé minipivovary ako je ten ich, a to vďaka tomu, že spotrebiteľa dnes priťahujú nápoje s charakterom, chutnejšie ako priemyslovo vyrábané pivá. Bona Budhisurya a Jacob Suryanata si myslia, že začať s podnikaním by bolo dnes oveľa ťažšie. Odpor politikov a moslimských konzervatívnych kruhov nepriateľských voči alkoholu totiž stále rastie a vytvára ovzdušie neistoty. Pivo a veľa alkoholických nápojov sa samozrejme predáva vo veľkých mestách a v turistických lokalitách. Ale úrady stále častejšie útočia proti alkoholu, ktorý korán zakazuje. V roku 2015 vláda zakázala predaj piva v malých obchodoch, a tým zisky veľkých pivovarov prudko poklesli. Moslimské strany dokonca navrhli zákon zakazujúci konzumáciu alkoholu v krajine, ale ten má iba malé šance na to, aby bol schválený. Avšak získať povolenie k destilácii alkoholu je stále ťažké. Iba niekoľko spoločností, ako je Multi Bintang vyrábajúci najpopulárnejšiu značku indonézskeho piva Bintang, ktorej väčšinu kontroluje holandský Heinecken, má už desiatky rokov licenciu.

Budhisurya, ktorý študoval v Spojených štátoch, nakoniec získal povolenie na Bali, jedinom indonézskom ostrove s hinduistickou väčšinou, kde sa alkohol konzumuje ako na Západe. Výhodou Bali je ľahký prístup k čistej vode, na rozdiel od metropole Jakarty, kde sú vodné zdroje často znečistené. Pivá značky Stark si napriek všetkým prekážkami našli svoje miesto na indonézskom trhu, v baroch a v supermarketoch. Okrem zvláštneho charakteru majú aj tú výhodu, že sú lacnejšie ako dovážené pivá. Stark dnes predáva 3000 až 5000 bás piva s 24 fľašami mesačne, hlavne v Jakarte a na Bali. Pivovar plánuje predaj aj do cudziny, do Hongkongu, Singapuru a Japonska. Budhisurya si myslí, že na indonézskom súostroví s 255 miliónmi obyvateľov má ešte potenciál k rozvoju. Ale tento trh je obmedzený z náboženských dôvodov a kvôli vysokej dani z alkoholu. Pivo pije iba málo Indonézanov. Priemerná ročná spotreba alkoholu tu bola v roku 2015 iba 1,4 litra na osobu. "Na tom málo záleží. Vyrábame domáce pivo, a to znamená kvalitu," hovorí Budhisurya, ktorý dúfa v ešte väčší  úspech doma aj v zahraničí.

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie