16.3.2017 10:20 | Zaujímavosti

Ak sa bojíte pavúkov, tak tieto veci by ste o nich nechceli vedieť

pavúk na ruke
pavúk na ruke
Zdroj: Getty Images
To je neuveriteľné. Svetová populácia pavúkov prekoná tú ľudskú aj veľrybiu v množstve skonzumovanej potravy každý rok. Arachnofobikov teraz asi nepotešíme.

Nesympatické osemnohé článkonožce totiž chytia a vysajú vyše 800 miliónov ton koristi, z ktorej absolútnu väčšinu tvoria bezstavovce. Pavúky sú tak najžravejšie predátori našej planéty, pričom ich najväčšie druhy Amazónie chytajú aj drobné vtáky, cicavce, žaby a plazy. Podľa vedcov jedinci zo 45 000 druhov pavúkov z celej planéty vážia spolu asi 25 miliónov ton. Tím švajčiarskych a švédskych zoológov potom vypočítal, že spoločne ulovia asi 800 miliónov ton koristi. Ľudia v porovnaní s tým skonzumujú asi vyše 400 miliónov ton mäsa a rýb.

 „Naše výpočty nám dovolili prvýkrát v histórii kvantifikovať celosvetovú mieru konzumácie pavúkov, ktorá z nich robí najväčších nepriateľov hmyzu. V spolupráci s inými hmyzožravými živočíchmi ako mravce a vtáky pomáhajú obmedziť hustotu populácie hmyzu. Pavúky sú neoddeliteľnou súčasťou  ekologickej rovnováhy v prírode,“ uviedol doktor Martin Nyffeler z Bazilejskej univerzity.

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie