6.3.2017 14:00 | Zaujímavosti

Výhodu sexu „do trojky“ prešibane praktikujú aj pavúky

Strehúň škvrnitý
Strehúň škvrnitý
Zdroj: Getty Images
Strehúne patria medzi bežné druhy osemnohých článkonožcov, ktoré môžeme stretnúť pobehovať na záhrade či v lese.

Svoju korisť lovia tak, že ju rýchlo dobehnú len po dvojici zadných párov nôh. Zaujímavejší je ale ich sexuálny život. Samčekovia sa spájajú do dvojíc, a súložia so samičkami vo „švédskej trojke“. Prečo? Samičky jednak majú dva pohlavné otvory, takže súlož s dvomi samcami naraz je technicky uskutočniteľná. Ale páni pavúci to robia kvôli jednému obávanému zvyku  samíc. Tie totiž po sexuálnom akte samčeka zožerú. A pokiaľ sú dvaja, ten šťastnejší z nich stihne utiecť, a na večeru jej poslúži len jeden z nich. Sex v trojici je teda evolučným vynálezom samcov, ako si zvýšiť šancu na prežitie po akte so samicou.

„Zbadal som dvadsaťštyri súložiacich nôh v jednej guľôčke na svojej záhrade. Zajímalo ma, prečo strehúne kopulujú vo švédskej trojke… Nemá to samozrejme žiadny erotický podtext, toto správanie  je čisto evolučnou stratégiou, ako si zvýšiť šancu na prežitie,“ vysvetľuje profesor Matthew Persons z univerzity Susquehanna v Pensylvánii.

* Strehúň škvrnitý (Lycosa singoriensis) je najväčší pavúk vyskytujúci sa na Slovensku. Dĺžka tela dosahuje 3,2 cm, rozpätie nôh približne 7 cm, žije v pomerne teplých oblastiach. Cez deň sa ukrýva pod zemou v chodbičkách vystlaných pavučinou. Netká si pavučinu na lapanie koristi, loví skokom. Je to nočný tvor. Môže žiť až 7 rokov. Považuje sa za ohrozený druh, preto je zákonom chránený. Nakladené vajíčka má v guľôčke z pavučín a zohrieva ich na slnku. Malé pavúčiky nosí na chrbte až kým nevyrastú. Vyskytujú sa vo veľmi malom množstve a to na juhozápadnom Slovensku. Rozlíšenie pohlavia: Samice - väčšie telo a kratšie nohy. Samce - menšie telo a dlhšie nohy.

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie