23.8.2012 06:59 | Zaujímavosti

Pussy Riot sú známa firma: Sex natvrdo priamo v múzeu!

Celým svetom minulý týždeň rezonoval súdny proces s troma ruskými punkovými speváčkami, ktoré ešte vo februári tohto roku nakrútili trošku bizarný klip k skladbe Bohorodička, vyžeň Putina v moskovskej Katedrále Krista Spasiteľa (pozrieť si ho môžete nižšie).

Celé toto niekoľkominútové divadielko samozrejme pobúrilo mnoho Rusov, niektorí neváhali hlasno kričať, že ide o najhrubšiu urážku pravoslávnych veriacich a že si zaslúžia ten najprísnejší trest. Ten napokon aj moskovská sudkyňa vyniesla, dokonca až nad očakávania najväčších neprajníkov skupiny Pussy Riot. Dostali totiž dvojročný nepodmienečný trest v pracovnom lágri a mnoho podporovateľov speváčok sa ihneď vyjadrilo, že sudkyňa je len nastrčenou bábkou v marci znovuzvoleného prezidenta Vladimíra Putina, ktorý v Rusku - jemne povedané - opäť začal priťahovať skrutky na spôsob bývalého Sovietskeho zväzu.

Samozrejme, to vyvolalo bujarú mexickú vlnu naprieč celým svetom a ľudsko-právne organizácie začali hlasno volať heslá o absurdnom autoritárskom režime. Pravdu možno majú - veď ako uvádzali české lidovky.cz - za podobný delikt by ani v cárskom Rusku nedostali taký trest - hrozili by im maximálne tri mesiace v žalári.

Pussy Riot, a teda hlavne ideologická vodkyňa tejto kapely Nadežda Tolokonnikova, však ležia niektorým Rusom v žalúdku už pomerne dlhšie. Líderka kapely je totiž už niekoľko rokov aktívnou členkou odporu proti ruskej vládnej mašinérii, proti ktorej bojuje naozaj zaujímavo - čo najväčšou anarchiou s povšimnutím verejnosti.

Jednou z jej najznámejších akcií, ktorá však na Slovensku verejnosti nie je veľmi známa a ktorej sa zúčastnila pod ochrannými krídlami spolku s názvom Vojna, je akcia s názvom "Mrdaj za nástupnícke medvieďa!" Tento vskutku odvážny event sa konal ešte v roku 2008 a to priamo v Národnom biologickom múzeu v Moskve. Členovia tejto organizácie si to vo veľkom štýle natvrdo rozdali priamo medzi exponátmi a ešte stihli spokojne zapózovať fotografom pred veľkým transparentom.

Nebola to však prvá, ani posledná akcia, ktorou sa formácia Vojna preslávila a pre štátne orgány moci sa tak Tolokonnikova zapísala ako nie celkom najžiadúcejšia osoba. Medzi ďalšie "podujatia" patrila v roku 2010 aj celkom poeticky znejúca akcia s názvom "Ako stopiť kurča", kedy si sympatizantky tejto organizácie snažili v supermarkete do pošvy napchať chladené kurča a vyniesť ho tak z predajne bez povšimnutia predavačiek - čiže ho zo supermarketu ukradnúť.

Keďže sa Nadežda a neskôr ani jej kolegyne netajili sympatiami s týmto hnutím, ktoré má v Rusku na svedomí mnoho podobných úsmevných happeningov, a neskôr sa dokonca ešte viac vyhranili vlastnou  tvorbou a skutkami, dalo sa čakať, že po vzore porekadla "dovtedy sa so džbánom po vodu chodí, pokiaľ sa nerozbije" ich večná sloboda neostane tvrdým a všadeprítomným Putinom nepotrestaná. Vlastne bolo otázkou času, kedy sami vložia ruskému prezidentovi eso do rukáva. Nuž kočky, držíme palce pri odvolaní. Hádam by bolo načase poprosiť Bohorodičku o pomoc aj pri omnoho jednoduchšej veci, ako je vyhnanie Putina z krajiny. Veď buďme realisti: Ten je už v Kremli takmer nadobro zamurovaný...

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie