19.3.2012 06:00 | Zaujímavosti

Na Slovensku vyrastajú veľké racingové talenty

Kým ostatné decká hrajú futbal alebo chatujú na Facebooku, oni sú za volantom na pretekárskych polygonoch. Vyrastajú v hluku motorov, pri vôni benzínu a spálených pneumatík. Namiesto retiazok či náhrdelníkov nosia HANSy, namiesto tričiek a riflí majúnehorľavé kombinézy. Racing sa stal ich túžbou, hobby, zábavou a zmyslom života. Hovoríme o mladých pretekárskych talentoch vo veku od 16 do 26 rokov, ktoré od malička tvrdo pracujú na tom, aby sa neskôr stali majstrami závodných okruhov. Málokto však vie, žebudúci šampióni vyrastajú u nás, na Slovensku, na okruhu Slovakia Ring v Orechovej Potôni.

Profesionálny racing je tvrdý a náročný šport. A to nielen finančne ale predovšetkým kvôli komplexnej príprave a množstvu zručností, ktoré musia jazdci ovládať. Mladí pretekári z celej Európy absolvujú prípravu pod vedením skúsených profesionálov len kúsok od Bratislavy, na okruhu Slovakia Ring, v rámci špecializovaného programu New Praga Generation.

Tento program je jeden z výsledkov česko-slovenského spojenia racingových profesionálovz holdingu PRAGA Racing, za silnej podpory Slovakia Ringu ako hlavného sponzora projektu.

Slovenská časť PRAGY sa špecializuje na automobilový racing – má pod palcom automobilovú techniku a coaching jazdcov, česká PRAGA patrí zase medzi svetovú špičku medzi motokárami a vo svojom tíme pravidelne vychováva motokárových majstrov sveta. Úspešní absolventi programu sa stanú držiteľmi racingovej FIA licencie, tí najlepší a najrýchlejší majú šancu stať sa profesionálnymi jazdcami Praga Racing Teamu.

Ako vlastne vyzerá hľadanie budúcich racingových šampiónov v praxi? Tento týždeň úspeš neskončila 3 dňový výberový proces 11 členná skupina mladých jazdcov z celej Európy. Na okruhu Slovakia Ring sa stretli budúci profesionáli z Holandska, Belgicka, Rakúska, Nemecka,Česka aj Slovenska. Počas niekoľkých dní na nich čakala séria psychotestov a mentálnej prípravy, rôzne záťažové testy.

Prvým dôležitým ukazovateľom potenciálu bola jazda na čas na pretekárskych motokárach PRAGA na okruhu v Dunajskej Strede. Každý z jazdcov potrebuje osobný prístup, dostáva individuálnu spätnú väzbu. Poobede si nádejní pretekári sadajú do Attackov a vyrážajú na okruh. Už po prvom dni je jasné, kto je skutočný talenta kto potrebuje ešte hodiny tréningu. Večer prichádza individuálna analýza, vylaďujeme jazdeckú techniku. Jazdci sa delia na 2 skupiny – iba 5 najväčších talentov dostane šancu zajazdiť si na PRAGE R4S.S každou ďalšou hodinou tréningu sa jazdci posúvajú míľovými krokmi dopredu.

Začína sa jazdou na Radicale, na aerodynamický prítlak si treba zvyknúť. Čerešnička na torte prichádza popoludní – pre mladých jazdcov je pilotovanie PRAGY nezabudnuteľným zážitkom. Toto je skutočne veľké finále, kde sa jazdecké zručnosti doťahujú do dokonalosti. Tu sa naplno ukazuje, kto má šancu stáť v budúcnosti na stupni víťazov a koho čaká ešte tvrdší tréning.

Po príklady toho, ako tvrdý tréning v mladom veku prináša výsledky, netreba chodiť ďaleko. Stačí si spomenúť aký rozruch spôsobila len 16 ročná krehká blondínka Beitske Visser. Tá vlani nastúpila vo farbách PRAGY v seriáli Dutch Supercar Challenge. V najsilnejšej profi kategórii GT hneď v prvých pretekoch v Assene na hlavu porazila všetkých ostrieľaných pretekárov. Aj ona je príkladom pre všetkých, ktorí počas New Praga Generation Programhltavo naberajú skúsenosti od profi jazdcov.

Za všetkých spomeňme mená ako Danny van Dongen (holandský profijazdec seriálu DSC), Martin Short (britská racingová legenda) , či Bas Lammers (motokárový majster sveta z roku 2010). Martin Shorta nebolo treba na spoluprácu dlho prehovárať: „S tímom Praga Racing som sa stretol na pretekoch v belgickom Spa. Bol som v čele pretekov so svojim Moslerom, keď som sa pozrel do spätného zrkadla a tam som hneď za sebou uvidel 3 autá Praga R4S. Vidieť také niečo na tak rýchlom okruhu – povedal som si, s tými ľuďmi sa musím stretnúť. A tak som tu,aby som svoje 25 ročné racingové skúsenosti z GT a vytrvalostných pretekov vrátane Le Mans odovzdal mladým racingovým talentom.“

Trénovať na Slovakia Ring prišli celé tímy jazdeckých talentov, najväčšie zastúpenie mali mladí jazdci z motokárového týmu M-Tec Racing, ktorý vedie Manfred Heufe: „Som veľmi rád, že sme sa mohli zapojiť do New Praga Generation programu, pretože je to jednoduchý a účinný spôsob ako ukázať jazdcom z kartingu cestu do profesionálneho GT závodenia. Na Slovakia Ring som priviedol 6 našich najlepších jazdcov všetkých vekových kategórií, z nich minimálne dvaja až traja sú schopní posunúť sa do ďalšieho racingového levelu.“Samotní mladí absolventi programu neskrývali obrovské nadšenie.

Veľký talent českého motošportu, krásna 21-ročná Lucie Panáčková, ktorá na motokárach jazdí už od 11tich rokov:„Do New Praga Generation som sa dostala vďaka svojim predchádzajúcim výkonom na motokárových okruhoch. Zažila a naučila som sa tu veci, ktoré v iných tímoch nie sú, od psychologickej prípravy až po ostré jazdy na Prage R4S, jednoducho všetky kroky smerujúce ktomu, aby sa piloti dokázali optimálne rozvíjať. Program je skvelá príprava na prechod doskutočného GT závodenia. A PRAGA je neuveriteľné auto – nikdy som nesedela v ničom podobnom...“

To najlepšie na koniec. Okrem množstva cenných rád, najazdených kilometrov , zážitkov,skúseností a lepšieho sebapoznania si absolventi New Praga Generation Program odnášajúešte jedno – reálnu šancu stať sa členmi racingového Praga Racing Teamu, ktorý sapripravuje na budúcoročné dvadsaťštyrihodinové vytrvalostné preteky 2013 Dunlop 24hDubai.

Vedenie tímu sa totiž rozhodlo, že ten najlepší absolvent programu sa stane plnohodnotným profesionálnym členom Praga Racing Teamu. Tie najostrejšie podmienky naplno preveria schopnosti jazdcov, mechanikov aj samotných áut. A my budeme zvedaví, čina Slovakia Ringu vyrastie nový Schumacher. Pretože slovenská nádej, Leo Hrobárek, ukázal obrovský talent.

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie