8.12.2011 07:00 | Zaujímavosti

V Žiline miznú ľudia a straší žena bez tváre!

V známom obchodnom centre v strede Žiliny údajne miznú ľudia, straší žena bez tváre a ľudia po návšteve tohto obchodného komplexu končia na psychiatrii. Týmto desivým správam podružne asistuje fakt, že centrum vyrástlo na základoch stredovekej fary, hovorí sa dokonca o pohrebisku, a udalosti majú byť vraj pomstou zo záhrobia. Čo je na tom pravdy? Môžeme sa skutočne tešiť na návštevu Muldra a Scullyovej?

"Sestra kolegyne robí doktorku na žilinskej psychiatrii a pred niekoľkými dňami jej doviezli dvoch SBS-károv priamo z nočnej, keď strážili obchodné centrum. Boli totálne mimo, úplne vyklepaní a stále opakovali, že tam straší a že videli ženu bez tváre," dopočuli sme sa od 35-ročnej Žilinčanky, ktorá robí stredoškolskú učiteľku a viac-menej sa nad príbehom len usmieva.

Iný príbeh sme si vypočuli z úst 28-ročného Považskobystričana, ktorý dokonca počul, že v komplexe miznú ľudia. "Vraj tam zmizol človek, ktorý išiel z nákupu do garáže tesne pre záverečnou. Nechcem tomu veriť, to bude nejaká blbosť, ale do uší sa mi dostalo, že v tomto prípade začalo už aj vyšetrovanie," dodáva.

Podobných príbehov je v okruhu sto kilometrov od severského krajského mesta mnoho - desiatky, možno až stovky - no všetky spája hororový scenár o mysterióznych udalostiach v tomto obchoďáku. A všetky budú pravdepodobne ašpirovať na titul "Kravina roka". Vysvetlime si prečo.

Už ste niekedy počuli o čiernej sanitke, ktorá kradne ľudí, ihlách zapichnutých v sedačkách v kine, miznúcich deťoch v obchodných domoch Ikea, či jedovatých pavúkoch vyliezajúcich z orchideí? Ak áno, tak aj žilinské centrum sa so svojimi príbehmi tento rok pravdepodobne zaradí do širokého zoznamu veľmi populárnych mestských legiend (Urban Legends).

Tieto legendy nie sú žiadnou novinkou a dokonca existuje aj niekoľko kníh, ktoré tieto legendy sumárne predstavujú spoločnosti aj s vysvetlením etnológov. Spadajú do kategórie hoaxov (falošných poplašných správ), šíriacich sa najčastejšie webom a ústnym podaním. V prípade Urban Legends je samozrejme ústne podanie na prvom mieste.

Ich spoločným znakom je, že sa nezakladajú na pravde, vždy ich rozprávanie začína v štýle "kamarátka mojej sesternice sa dopočula" alebo "kolegovej manželky známa čítala", čiže presne nezistíte, kto vlastne danú udalosť zažil. Ich jediným cieľom je zvyčajne ľudí postrašiť a dezinformovať. V prípade žilinského obchoďáku však môže ísť aj o konkurenčný boj.

Podľa stanoviska vedenia nákupného komplexu v Žiline, je u nich všetko v poriadku a napriek tomu, že o fámach sú veľmi dobre informovaní, ubezpečujú zákazníkov, že nič nehrozí a ani o žiadnych reálnych prípadoch strašenia mysterióznych postáv nemajú informácie. Tiež nevylúčili, že šírenie príbehov mohla začať konkurencia, no nech je to akokoľvek, tešia sa pred sviatkami aspoň masívnej reklame. A určite sami uznáte, že zvedavcov, ktorí budú chcieť zažiť "tajomné" miesto na vlastnej koži, sa nájde nespočet.

Mestské legendy sú populárne po celom svete, Slovensko nie je žiadnou výnimkou. Ponúkame vám na ochutnávku aj niekoľko ďalších, ktoré dlhé roky putujú po svete v rôznych obmenách: 

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie