9.1.2017 14:00 | Zaujímavosti

Nová teória o vymretí dinosaurov znie celkom logicky

Kamaráti, želajte si niečo, padá hviezda.
Kamaráti, želajte si niečo, padá hviezda.
Zdroj: getty images
Vedci si stále lámu hlavu nad tým, prečo dinosaury tak náhle po miliónoch rokov úspešného života na vymreli. Teória o zrážke Zeme s meteoritom má však slabiny.

Prečo nevymreli všetky plazy a hlavne najbližšie príbuzné vtáky? Vysvetlením by mohla byť príliš dlhá inkubácia dinosaurích vajec. Pôvodne sa uvažovalo o tom, že sa jednoducho prudko ochladilo a  vymreli na podchladenie a nedostatok potravy. Lenže dinosaury boli jedny z mála plazov, ktoré neboli závislé na vonkajšom zdroji tepla a rovnako ako vtáky sa pravdepodobne dokázali zahrievať vnútorne – metabolizmom, termoreguláciou a činnosťou srdca. Takže by ako vtáci vymrieť nemali.

Nová teória hovoriaca o dĺžke inkubácie dinosaurích vajec by to mohla vysvetliť. Tieto obrovské plazy potrebovali až šesť mesiacov na to, aby sa z vajíčok vykľuli mláďatá. Tie navyše boli ešte rok a pol závislé na pomoci od rodičov či veľmi zraniteľné. A dva roky k dosiahnutiu samostatnosti či dospelosti v dobe, kedy je podnebie šialené a veľmi chladné, je možno tým slabým článkom, ktorý prispel k vymretiu tohto typu živočíchov.

Vtáky práve preto, že mali vysedenie vajec podstatne kratšie ako dinosaury, v evolučnom boji prežili a vytvorili veľmi početnú skupinu druhov žijúcich dodnes. „Príliš dlhá inkubácia vo vajíčku mohla prispieť k vymieraniu dinosaurov. Stále platí, že hlavnou príčinou pravdepodobne bola zrážka Zeme s obrovským kusom skaly, ale nové výskumy naznačujú, že vajcia vyžadujúce príliš dlhú dobu k liahnutiu mohli spomaliť obnovu populácie, takže nedošlo k obnove uhynutých jedincov, ktorých zabila zrážka,“ cituje vedcov denník The Independent.

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie