5.1.2017 16:00 | Sex

Jeden z najtrápnejších okamihov pri sexe má vysvetlenie

To mi povedal Danka, Dianka, Dáška či Duška?
To mi povedal Danka, Dianka, Dáška či Duška?
Zdroj: getty images
Stalo sa vám niekedy, že ste partnera v posteli oslovili cudzím menom? Pokiaľ je to navyše bývalý či bývalá, väčšinou po tom súlož veľmi rýchlo skončila.

Málokto má také silné sebavedomie, aby zniesol niečo také na vlastnej koži. Lenže podľa vedcov by ľudia mali v takej chvíli zachovať chladnú hlavu a nerobiť z toho niečo neprijateľné. Je to naopak prirodzené a časté. Pri sexe sa totiž mozog pocitovo tak trochu vracia do minulosti a obnovuje staré spojenia súvisiace so slasťou. Inými slovami, to, že človek povie iné meno či meno bývalých partnerov, je jednoducho podvedomou reakciou mozgu, ktorý zažíval v minulosti túto slasť aj s inou osobou a vytvoril si s ňou spojenie. A pretože sa pri sexe veľa ľudí úplne uvoľní a reaguje inštinktívne a automaticky, mozog potom použije oslovenie z minulosti.

"Keď ste v stave eufórie, väčšinou si spájate tieto stavy so spomienkou na iné veci z doby, kedy ste rovnaký stav eufórie zažili v minulosti. Predpokladajme, že v minulosti mal človek veľmi dobrého milenca či milenku, ktorí ho dokázali extrémne vzrušiť. Toto sexuálne vzrušenie, kvalitné orgazmy a pocity blízkosti súviseli s dotyčnými partnermi, a teda ich menom,“ tvrdí doktor Jim Pfaus z Concordia University v Montreale. „Vo chvíli, keď zažívame orgazmus, nemajú ženy často žiadne emočné pocity a reagujú silno podvedome. Preto môže mozog produkovať veci úplne bezmyšlienkovite,“ vysvetľuje doktor Gert Holstege z Groningenskej univerzity v Holandsku, prečo ženy pri orgazme často reagujú „nezmyselne“.

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie