19.12.2016 14:45 | Šport

Tomba la Bomba nespomalil ani po ukončení lyžiarskej kariéry

Alberto Tomba ako si ho najviac pamätáme.
Alberto Tomba ako si ho najviac pamätáme.
Zdroj: getty images
"Keď jazdí, prežíva Taliansko celonárodný orgazmus," písali svojho času novinári o slalomárovi Albertovi Tombovi.

Trojnásobný olympijský víťaz, dvojnásobný majster sveta a majiteľ deviatich krištáľových glóbusov vrátane jedného veľkého sa preslávil dravým štýlom, ktorého motto znelo "radšej nedôjsť, ako nevyhrať". Ale preslávili ho aj škandály a milostné dobrodružstvá. Jedna z najvýraznejších postáv histórie zjazdového lyžovania oslávila 19.12. 2016 svoje 50. narodeniny.

Čiernovlasý Talian prezývaný Tomba la Bomba, Alberto Magnifico či Maestro vládol na prelome 80. a 90. rokov točivým disciplínach. Popri zbierke medailí z olympijských hier a majstrovstiev sveta si pripísal aj 50 výhier vo Svetovom pohári. Viac ich majú iba Švéd Ingemar Stenmark a Rakúšan Hermann Maier. "Keď vypadnem, tak som bol väčšinou rýchlejší ako moje lyže. Firma Rossignol mi totiž dáva namiesto lyží dosky od sudov," povedal raz známy šoumen. Ženy ho zbožňovali, novinári ho prenasledovali. "Urobili zo mňa bitkára, opilca, sukničkára, tlčhubu, hulváta, nenažranca a blbca," sťažoval sa Tomba, ktorý raz po paparazzoch hodil zo stupňa víťazov fľašu šampanského a pohár.V mladosti chcel byť rodák z Bolone (ktorý 3x prepadol pri maturite a radšej sa stal karabiniérom) ako každý Taliana futbalistom. Aj kvôli úspechom slávneho krajana Gustava Thöniho, ktorý mu neskôr robil osobného trénera, nakoniec u Tombu vyhrali lyže. V 17. rokoch skončil štvrtý v slalome na juniorských majstrovstvách sveta, v decembri 1985 debutoval vo Svetovom pohári a o rok neskôr došiel do cieľa v obrovskom slalome na SP v Alta Badii druhý. V tej istej disciplíne získal vďaka bronzu na svetovom šampionáte 1987 v Crans-Montane svoju prvú veľkú medailu. Na olympijských hrách 1988 v Calgary ovládol obe disciplíny, to isté zopakoval aj o osem rokov neskôr na majstrovstvách sveta v Sierra Nevade. Medzitým na OH 1992 v Albertville popri zlate z "obráku" slalomu získal striebro v slalome, ktoré napriek nevydarenému prvému kolu obhájil aj v Lillehammeri 1994. V nasledujúcej sezóne vyhral celkové hodnotenie Svetového pohára, na MS 1997 v Sestriere pridal do zbierky bronz zo slalomu. Na olympiáde v Nagane mal ale k medailám ďaleko, a tak ešte v tom roku ukončil vo svojich 31 rokoch kariéru. "Už ma nebaví mrznúť, bol som stále nachladnutý," vysvetlil svoje rozhodnutie, za ktorým stáli hlavne strata motivácie, stres a únava.

V súčasnosti Tomba navštevuje rôzne súťaže krásy, propaguje parfumy a spodnú bielizeň a strihol si aj debut na striebornom plátne. Okrem toho zbiera vína, jazdí na motocykli alebo pomáha postihnutým deťom. V roku 2006 bol ambasádorom OH v Turíne, dokonca sa pohrával s myšlienkou na návrat. "Chci byť len chlapec z dediny, čo sa stále smeje. Chcem byť už len Albertom, nie Tombou," povedal pri jednej z návštev Prahy. Pred časom pomáhal stále slobodný milovník žien ako poradca talianskeho zväzu pri výchove mladých talentov.

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie