15.12.2016 14:00 | Zaujímavosti

Budú sa prepisovať záznamy? Mohli by za to merania českých geodetov

Vodopád Tugela
Vodopád Tugela
Zdroj: getty images
Ich cesty zamierili do JAR, kde sa pustili do premerania údajne druhého najvyššieho vodopádu sveta. Zistené výsledky však hovoria niečo iné.

Najvyšším vodopádom sveta je Tugela v Juhoafrickej republike. Jeho výška je 983 metrov, čo je o štyri metre viac ako sa uvádza pri doterajšej jednotke Salto Ángel vo Venezuele. To tvrdí skupina českých geodetov, ktorá v novembri 2016 vodopád Tugela premerala. Ten bol doteraz s 948 metrami označovaný za druhý najvyšší na svete "Teraz sa obrátime na World Watterfall Database, poskytneme im údaje, ktoré sme získali, a budeme sa snažiť, aby sa poradie zmenilo," povedal ČTK vedúci expedície Martin Šíl. Výšky sa bežne určovali obyčajným odpočtom nadmorských výšok stanovených barometrickým výškomerom. Česi ale merali výšku vodopádu geodetickou metódou.

Udávaná výška venezuelského vodopádu v národnom parku Canaima presne zodpovedá výškovému rozdielu medzi hranou vodopádu a hladinou rieky Churún. V skutočnosti by podľa Šíla mohol byť vysoký len niečo vyše 800 metrov. Padá totiž skokom 807 metrov, potom pokračuje kaskádami až k poslednému skoku o 30 metrov nižšie. Ale Tugela, ktorá je v Dračích horách, padá piatimi skokmi, pokračuje príkrymi kaskádami a asi po kilometri sa objavuje posledný, približne desaťmetrový skok. Spory o správnu mieru zemepisných bodov sa občas objavujú. Údaje sa rozchádzajú napríklad aj pri najvyššej hore sveta Mount Evereste. Nepál oficiálne uvádza údaj zistený v roku 1954 indickými expertmi, podľa ktorých hora meria vrátane snehovej čiapky na vrchole 8848 metrov. Čína, ktorej patrí severný svah hory, ale v máji 2005 namerala 8844,43 metra. Aj u najvyššej európskej hory Mont Blanc udávajú encyklopédie dve výšky. V posledných 150 rokoch sa uvádzalo 4807 metrov, začiatkom tohto tisícročia ale meranie s využitím GPS ukázala 4810 metrov.

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie