14.11.2016 10:32 | Technika

Intel 4004: Pradedko mikroprocesorov by bol na vnukov hrdý

Intel 4004
Intel 4004
Zdroj: getty images
Za začiatok novej éry integrovanej elektroniky označil časopis Electronic News prvý univerzálny mikroprocesor, ktorý spoločnosť Intel predstavila 15.11. 1971.

Bola to miniatúrna kremíková dostička, ktorá obsahovala všetky základné súčasti, ktoré sa dajú u procesorov nájsť aj dnes. Pradedko mikroprocesorov niesol označenie Intel 4004. Impulz k vývoju prvého mikroprocesoru vzišiel v roku 1969 od japonského výrobcu kalkulačiek Busicom. Úlohu vyvinúť sadu 12 čipov potrebných pre nový model kalkulátoru s tlačiarňou bol zverený americkému výrobcovi polovodičových súčiastok Intel. Jeho zamestnanci Federico Faggin a Ted Hoff pôvodný návrh radikálne zjednodušili a výsledkom bola štvorica čipov, z ktorých jeden bol navrhnutý tak, aby po preprogramovaní mohol slúžiť ako ovládací prvok aj v iných prístrojoch.

Jeden so spoluzakladateľov Intelu Robert Noyce si rýchlo uvedomil význam, aký by mohla táto miniatúrna súčiastka mať. Ponúkol preto japonským odberateľom, že im bude čipy dodávať lacnejšie výmenou za prenechanie práv na technické riešenie mikroprocesoru. Stalo sa, a z hľadiska Intelu sa jednalo o jeden z najlepších obchodov, aké kedy uzavrel. Firma svoj čip vylepšila a na jeseň 1971 s ním vyšla na trh. Mikroprocesor Intel 4004 obsahoval 2300 tranzistorov a jeho jadro pracovalo s frekvenciou 108 kilohertzov. Pre porovnanie: u súčasných procesorov sa množstvo tranzistorov rádovo pohybuje v stámiliónoch a ich frekvencia je väčšinou medzi dvoma až troma gigahertzami.

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie