12.9.2016 10:15 | Zaujímavosti

Máme sa báť, že počas spánku zjeme pavúka?

Záber z filmu Kingdom of the Spiders (1977)
Záber z filmu Kingdom of the Spiders (1977)
Zdroj: reprorofo YouTube
Pre tých, ktorí nie sú príliš veľkými fanúšikmi pavúkov, zverejnili odborníci štatistiky, z ktorých naskakuje husia koža.

Austrálsky pavúk maloočko nie je pre človeka nebezpečný, ale iba predstava, že by sa im tento osemnohý živočích prechádzal po tele / tvári vyvolá mráz na chrbte aj u tolerantnejších jedincov. Práve na túto predstavu by si ale ľudia mali zvykať, napísal spravodajský server news.com.au.

Podľa Michaela Tatea z austrálskeho Parku pre plazy v Novom Južnom Walese je jednoducho realitou, že sa pavúky  prechádzajú ľuďom po posteliach. "A je veľmi pravdepodobné, že niekomu niektorý z nich dokonca ulovil na tvári korisť, husté obočie je pre pavúka dokonalým lovným revírom," povedal Tate. "Do doby, keď má človek 35 rokov, mu počas  spánku po tvári prešlo niekoľko maloočiek - pokiaľ žije v Sydney," dodal.

Bill Shear, bývalý predseda Americkej arachnologickej spoločnosti povedal listu Scientific American, že pavúky o človeka nejavia ani najmenší záujem. "Pozerajú sa na nás ako na veľký kameň... sme tak obrovskí, že sme jednoducho súčasťou ich krajiny," uviedol. Ale v tom je práve problém. Stávame sa pre nich kusom nábytku, cez ktorý potrebujú preliezť pri putovaní za potravou. Podľa expertov môže pavúk po spiacom človeku prejsť, bez toho, aby si to spáč vôbec všimol. Napriek svojmu často relatívne veľkému rozmeru a chlpatému vzhľadu nie sú maloočká pokladané za nebezpečné. A v dome môžu byť cenným spolubývajúcim, pokiaľ teda jeho obyvatelia netrpia arachnofóbiou. "Pokiaľ ich znesiete, potom si môžete byť istí, že sa vám pomôžu starať o domáce prostredie," uviedol Tate. "Dokážu zjesť dosť veľkú korisť a zvládnu aj švába." Ale pokiaľ môžu v noci loviť na tvári nič netušiaceho človeka, kto si trúfne povedať, či tiež niekedy nezablúdi až do otvorených úst chrápajúceho spáča? Niektorí odborníci odhadujú, že ľudia počas spánku môžu zjesť až troch pavúkov ročne, zatiaľ čo podľa iných sa tento počet blíži až k číslu osem. Ale podľa Roda Crawforda, kurátora oddelenia arachnidov v Burkeovom múzeu v americkom Seattli, by prehltnutiu pavúka v spánku muselo predchádzať niekoľko veľmi nepravdepodobných okolností - a všetky by sa museli stať naraz.

Aby pavúk skončil v našom krku a žalúdku, muselo by sa stať toto: Musí ísť o človeka spiaceho s otvorenými ústami. Potom mu pavúk musí vliezť do postele. V posteli si musí vybrať cestu cez telo a po hlave spáča - a potom sa vybrať do otvoru vydychujúceho teplý vzduch. "Skúste fúknuť na pavúka a uvidíte, ako na to zareaguje!" uviedol Crawford. "Nie je to pre ne vôbec príťažlivé." A nakoniec by ešte človek musel takto odvážneho pavúka prehltnúť. Áno, všetky okolnosti vyznievajú skôr proti tejto možnosti. Ale to neznamená, že sa to rozhodne nikdy nemôže stať.

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie