20.7.2016 14:00 | Military

Felix Dzeržinskij: Počas jeho éry tiekla krv potokom

Felix Edmundovič Dzeržinskij
Felix Edmundovič Dzeržinskij
Zdroj: getty images
Prvý šéf sovietskej tajnej služby Felix Dzeržinskij, ktorý zomrel 20.7.1926, je považovaný za jedného zo strojcov boľševických represálií počas občianskej vojny v Rusku.

Dzeržinskij patril k organizátorom boľševickej revolúcie, a v decembri 1917 bol vymenovaný do čela novej tajnej polície - Čeky. Neľútostne likvidoval kontrarevolučnú činnosť, pre nepriateľov nového režimu vytvoril sieť väzenských táborov. Počas jeho pôsobenia zahynuli státisíce ľudí.

Narodil sa 11.9. 1877 blízko Vilniusu v dnešnej Litve v rodine drobného poľského šľachtica. Za podvratnú činnosť, okrem iného aj na území Rakúska - Uhorska, bol niekoľkokrát uväznený a poslaný do vyhnanstva na Sibíri. Raz sa mu odtiaľ podarilo utiecť a priatelia ho preto prezývali "železný Felix". Počas komunistického režimu pôsobil aj ako ľudový komisár vnútra a dopravy. Dzeržinskij  zomrel po horlivom prejave v Moskve, údajne na zlyhanie srdca.

V rokoch 1958 až 1991 mal tento organizátor červeného teroru sochu v nadživotnej veľkosti  oproti moskovskému väzeniu Lubjanka, kde mával kanceláriu. Jeho pomník odstránili Moskovčania v auguste 1991 počas zmareného prevratu, ktorý zosnovali stúpenci radikálne konzervatívneho krídla sovietskej komunistickej strany. Jedenásťtonová socha však neskôr bola zaradená do zoznamu ruského kultúrneho dedičstva a teraz  je dôkladne uložená v lapidáriu.

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie