25.5.2016 14:10 | Macho

Aj tomuto svinstvu sa vyhnite veľkým oblúkom

Extáza
Extáza
Zdroj: getty images
Náhrada za extázu môže byť smrteľne nebezpečná. Populárna droga MDAI (mindy či sparkle) je podľa vedcov nečakane toxická.

Pri určitom spôsobe podania je nebezpečná či smrteľná až v 90 percentách prípadov. Droga býva užívaná ako obdoba extázy (MDMA), ktorá je veľmi obľúbená u mladých ľudí žijúcich nočným životom. Podľa výskumu vedcov z českého Národného ústavu duševného zdravia (NUDZ) je tak užívanie MDAI v porovnaní s extázou oveľa riskantnejšie, povedal ČTK vedúci lekárskeho tímu Tomáš Páleníček. "Užívatelia sami popisujú účinky MDAI ako nie veľmi silné, čo vedie k nutkaniu vziať si veľa drogy, alebo ju skombinovať s inou. Pritom sú už evidované úmrtia aj po MDAI. Varujeme teda verejnosť pred touto drogou. Injekčné podanie  MDAI je potom obzvlášť nebezpečné," doplnil Páleníček.

Sériu pokusov vykonali vedci na potkanoch. Skúmajú tak účinky a dopady množstva nových rekreačných drog, pretože sa o nich vie zatiaľ iba málo. Chcú zistiť, ako ovplyvňujú správanie, mozog a celé telo. "Vyvoláva takzvaný serotonínový syndróm, čo je veľmi obávaná komplikácia, ku ktorej môže dôjsť v súvislosti aj s užitím drogy extáza, ale hlavne niektorými náhradami. Táto komplikácia môže byť fatálna," povedal.

Toxicitu MDAI pozorovali vedci u zvierat, ktoré umiestnili spoločne do jednej klietky. Práve také prostredie pripomínalo preplnené tanečné párty, zvieratám výrazne stúpala telesná teplota, mali vyššiu fyzickú aktivitu a potili sa, čo je pre potkany netypické. "Testy zahŕňali  rozdielne vysoké dávky drogy, od porovnateľných s tými, ktoré užívajú bežní užívatelia, až po dávku zámerne výrazne vyššiu, kvôli skúmaniu potenciálnej toxicity. Podkožne aplikovaná najvyššia dávka (40 mg/kg ) pritom nebola zamýšľaná ako smrteľná," popísal lekár. Na prekvapenie odborníkov sa však ukázala byť z 90 percent smrteľnou, a to vo väčšine prípadov už do hodiny po injekčnej aplikácii.

"Bolo to nečakané, nakoľko bežne užívaná droga extáza sa u zvierat v rovnakej dávke používa k testovaniu neurotoxicity (pre nervový systém). Výsledky našich ďalších meraní  odhalili, že už dávka okolo 28 mg/kg MDAI podaná podkožne je smrteľná pre cca 50 percent zvierat," doplnil Páleníček. Príčinou úmrtia zvierat bol opuch mozgu a multiorgánové zlyhanie. Keď zvieratá ale dostali dávku 40 mg/kg orálne, prežili. Aj tak vedci upozorňujú na nebezpečenstvo. Účinok drog závisí na zdravotnom stave, veku, pohlaví, genetike a spôsobe podania. Upozorňujú aj na internetový predaj, tzv. head shopy alebo drogy z ulice, ktoré obsahujú iné látky a zmesi. Rekreační užívatelia tak môžu nebezpečné látky užiť nevedome.

 

Čítajte ďalej
VIDEO