3.5.2016 14:00 | Zaujímavosti

Vedci objavili pavúka holdujúceho ... orálnemu sexu

Ja by som lízal, až by som siete plietol.
Ja by som lízal, až by som siete plietol.
Zdroj: getty images
Slovinskí arachnológovia objavili na Madagaskare výnimočný druh pavúka. Unikátny je vo svojom nevšednom sexuálnom správaní.

Okrem bežných prejavov akým je sexuálny kanibalizmus, kedy samička po pohlavnom akte zožerie samčeka, sa tento druh venuje aj orálnej stimulácii. Tá je pritom popísaná iba u niekoľkých málo druhov cicavcov vrátane človeka.

Pavúk Caerostris darwini je typický obrovskými samicami a miniatúrnymi samčekmi. Tí pred párením oblizujú samičke genitálie a pokrývajú ich slinami. Niečo také je v ríši bezstavovcov výnimočné. Orálny sex je medzi zvieratami všeobecne výnimočný. Venujú sa mu len bonobovia, istú formu ústneho dráždenia genitálií poznajú aj netopiere, delfíny, levy, hyeny, lemuri či makaky. Pritom u netopierov orálny sex paradoxne odďaľuje vyvrcholenie a predlžuje párenie.

Orálny sexuálny kontakt je u tohto druhu pravdepodobne povinný, pretože všetky samce ho vykonávajú pred sexuálnym aktom, medzi aktami aj po ňom, a to až stokrát,“ uviedol doktor Matjaz Gregorič z Biologického inštitútu Jovana Hadžiho pri Slovinskej akadémii vied a umenia. Spomínaný druh pavúka tvorí aj najsilnejšie vlákno a najväčšie pavučiny na svete.

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie