31.3.2016 10:38 | Macho

Odvaha či šialenstvo: Pokorí dieťa najvyššiu horu sveta?

Mount Everest
Mount Everest
Zdroj: getty images
Iba 12 ročný Američan Tyler Armstrong chce v máji vystúpiť na Mount Everest. Čaká už len na to, či od čínskych úradov získa na výstup povolenie.

Pokiaľ by sa chlapcovi podarilo najvyššiu horu sveta zdolať, stal by sa najmladšou osobou, ktorá sa dostala na vrchol tejto hory. Doterajší rekord drží ďalší Američan Jordan Romero, ktorý na 8850 metrov vysoký Mount Everest vyliezol vo svojich 13. rokoch, píše denník The Washington Post.

Tyler nie je žiadny nováčik a drží už niekoľko rekordov ako najmladší horolezec. V roku 2015 vystúpil na Elbrus, ktorý je s výškou 5642 metrov nad morom najvyššiu horou Kaukazu a Ruska. Okrem toho má za sebou výstupy na najvyššiu africkú horu Kilimandžáro (5895 m.n.m), najvyššiu horu Ameriky Aconcaguu (6959 m.n.m) a najvyššiu horu kontinentálnych Spojených štátov Mount Whitney (4421 m.n.m), ktorú zdolal vo veku 7 rokov."Keď som mal šesť, pozeral som sa v televízii na dokument o horolezcoch a opýtal som sa tatka, či by som s tým mohol začať tiež. Myslel si, že si robím srandu," povedal Tyler. Otec, ktorý sa sám horolezectvu nevenuje, ale synovi v jeho záujme nebránil a chlapec skoro ukázal, že to so svojim koníčkom myslí vážne. Začal zdravo jesť a behať. Onedlho pravidelne behal sedem kilometrov okolo neďalekého jazera a trénoval so skúsenými horolezcami. V budúcnosti chce dobyť najvyššie vrchy všetkých siedmich kontinentov. V rámci svojho cieľa tiež vyberá peniaze na liečbu vzácnej vrodenej choroby Duchenneova muskulárna dystrofia, ktorá postihuje hlavne chlapcov, ktorým znemožňuje chôdzu.

Šesťtýždňová cesta na vrchol Mount Everestu bude pre Tylera doteraz najobtiažnejšia. Sprevádzať ho bude otec, dvaja tréneri, jeden skúsený horolezec a šerpovia. Začiatok treku je naplánovaný na polovicu mája, kedy je snehová pokrývka na hore najnižšia. Chlapec zatiaľ čaká, či vôbec získa k výstupu povolenie. Povolenie vyžadujú nepálske aj čínske úrady, a v oboch prípadoch je stanovený minimálny vekový limit. Pri výstupe z tibetskej strany, ktorý chce Tyler zvoliť, je to 18 rokov. Pre mladších horolezcov je potrebné zvláštne povolenie.

VIDEO: Čo je na vrchole Mount Everestu?Mladým rekordmanom ale nie každý tlieska. Aj Guinnessova kniha rekordov uvádza, že neodporúča osobám mladším ako 16 rokov, aby sa púšťali do nebezpečných pokusov o rekordy. Niektorí lekári a ďalší odborníci varujú, že deti k odvážnym kúskom vedie nielen rastúca obľuba extrémnych športov, ale aj nezdravo ctižiadostiví rodičia. "Deti nie sú na také aktivity duševne vyzreté" povedala profesorka Vani Sabesanová, ktorá sa špecializuje na zranenie kostí a svalov. Deti podľa nej majú sklon podceňovať riziko. Údajne si myslia, že aj bez tréningu dokážu to, čo profesionálni športovci. Podľa nemeckého profesora a odborníka na športové lekárstvo Thomasa Küppera čelia mladí horolezci vyššiemu riziku podchladenia. Lekári podľa neho navyše zatiaľ príliš nevedia, ako majú liečiť deti, ktoré dostanú takzvanú horskú chorobu, teda nahromadenú telesnú tekutinu v pľúcach alebo mozgu. Tylerov pokus by bol podľa Küppera "čistý nezmysel". Výstup na Mount Everest je nebezpečný aj pre dospelých, a zomrelo pri ňom už veľa ľudí.

Tyler a jeho otec síce o tejto kritike počuli, vzdať sa ale nechcú. "Samozrejme že je to nebezpečný šport," povedal Tylerov otec Kevin Armstrong. "Keby na to nemal fyzicky alebo mentálne, nechali by sme to tak. Ale profesionáli nám povedali, že na to má." Sám Tyler k tomu podotkol, že kritici vidia iba jeho vek, nie však jeho schopnosti. Na otázku, či si myslí, že vystúpi až na vrchol, chlapec odpovedal, že "to sa nedá na 100 percent povedať". "Urobím pre to ale všetko".

VIDEO: Smrť pod Everestom (pozor, zábery sú nevhodné pre citlivé a mladistvé osoby, od + 18 rokov)

Čítajte ďalej
VIDEO
Najčítanejšie