1.5.2016 17:30 | Adam Fitness

ADAM FITNESS: Katka Plandorová

Milá, skromná, pokorná. Tak na nás pôsobila Katka pri fotení.
Milá, skromná, pokorná. Tak na nás pôsobila Katka pri fotení.
Zdroj: Dušan Křístek
Pohyb berie ako samozrejmosť. Ak práve necvičí ona sama, tak k tomu aspoň vytvára príležitosť pre ostatných. Šéfuje fitness centru, trénuje, ale hlavne pozitívne inšpiruje.

Katka Plandorová


Vek: 35 rokov

Miery: 89 - 62 - 89 cm

Váha: 57 kg

Výška: 172 cm


Prečo a kedy nastal ten hlavný impulz, že si si povedala „Idem cvičiť, idem na sebe makať?“ Nikdy som si priamo nepovedala, že musím konečne začať cvičiť, lebo sa intenzívne hýbem odmalička, a nepamätám si, že by som sa niekedy do toho musela nútiť. Práve naopak, vždy bol problém udržať ma na mieste. V našej rodine sa traduje historka, že som už ako ročná vyliezla po rebríku na povalu, ktorá nebola zaistená žiadnymi bezpečnostnými prvkami. Z vysokej plošiny bez zábradlia som veselo mávala mamine, ktorá v záhrade vešala plienky. Priečky rebríka boli takmer na vzdialenosť mojej vtedajšej výšky, tak si príbuzní dodnes lámu hlavu, ako sa mi ho podarilo zdolať. Zrejme to položilo základ funkčných tréningov, ktorým sa venujem dodnes, už aj v pozícii lektorky :-)

Inak som väčšinu detstva strávila na hojdačkách a preliezkach, čomu pripisujem vytrénovanie silného brucha. Okrem toho som neustále lozila po stromoch, zábradliach, bicyklovala, plávala, hrala ľadový hokej a väčšinou sa premiestňovala behom, aby som všetko stihla. S cvičením v posilňovni som začala v 15-tich rokoch. Vytrvala som a v Nitre mám už ôsmy rok vlastné fitness centrum Polygym, takže svoju záľubu mám kde rozvíjať.

Ako vyzerá tvoj týždenný tréningový plán? 
Cvičím 6x do týždňa, pred náročnejšími pretekmi sa pripravujem dvojfázovo. 3-4x týždenne absolvujem hodinový silový tréning. Posilňovacie stroje striedam s voľnými váhami a cvikmi s vlastnou hmotnosťou. Úžasne to rozvíja silu, vytrvalosť a koordináciu. V tieto dni zvyčajne odbehnem už len kratšie vzdialenosti, 4 - 7km, prípadne vymením bežeckú aktivitu za korčule či bicykel. Posledný rok a pol intenzívne behávam v teréne. Počas dní, keď necvičím silový tréning, dávam náročnejšie kardio v okolitých kopcoch, približne 12-15km. Ďakujem mojim tréningovým partnerom, ktorí sú zdatnými športovcami a pretekármi v prekážkových súťažiach, že ma vždy počkajú a nenechajú stratiť sa v lese :-)

Je nejaký cvik, ktorý nemáš rada, ale napriek tomu ho musíš / mala by si ho robiť?
Momentálne bojujem so zhybmi na hrazde bez dopomoci. Teší ma však, že z týždňa na týždeň zaznamenávam progres. Je to pre mňa veľkou motiváciou, rovnako ako podpora kolegov z práce a súťažného tímu. Nemám rada ani drepy a výpady, no myslím, že nohy mám dostatočne posilnené crossovými behmi a netúžim, aby mi rástli do objemov, preto tieto cviky zaraďujem iba s nízkymi váhami a vyšším počtom opakovaní.


VIDEO:  Ani pri fotení sa nešetrilaS fitness ide ruka v ruke aj úprava stravy. Máš v tomto smere nejaký hriech, ktorého sa nevieš vzdať? Mojou slabosťou sú cestoviny, pečivo a sladkosti. Snažím sa ale vyberať si len kvalitné druhy, preto ich konzumáciu za smrteľný hriech nepovažujem. Pri mojom tréningovom a súťažnom nasadení ich stíham celkom rýchlo spaľovať, takže si žiadne prehnané výčitky nerobím. Navyše ich má rada aj moja rodina, tak nemusím chystať spoločné jedlo na viackrát.


Určite sa nielen pri cvičení okolo teba pohybuje veľa chlapov. Prezraď taký ten svoj mužský ideál...
Po fyzickej stránke sa mi veľmi páči fitness model Lazar Angelov. Nepoznám ho však osobne, ťažko teda tvrdiť, že je to môj vysnívaný muž. Pri krásavcoch tohto typu totiž často hrozí, že dokonalý zovňajšok ukrýva prázdnu dušu (aj hlavu). Preto oveľa viac oceňujem chlapov, ktorí nie sú prvoplánoví fešáci, ale vyvážia to vlastnosťami ako zodpovednosť, férovosť a samozrejme, zmysel pre humor. No cvičiť musia bezpodmienečne :-)

Za ten čas čo aktívne cvičíš a chodievaš na súťaže, určite už máš doma na poličke nejakú trofej. Ktorú doteraz považuješ za najhodnotnejšiu?  Nedávno som si na trofeje zriadila peknú vitrínu a tešia ma všetky dosiahnuté úspechy. Rozdelila by som ich do dvoch kategórií:

1. Fitness modelingové - dvakrát som bola vicemajsterkou Slovenska v tejto kategórii a mám aj viaceré umiestnenia z pohárových i zahraničných súťaží. Najcennejší je asi titul absolútnej víťazky "Fitness models" časopisu Fitness, ktorý ma uverejnil aj na svojej titulnej stránke.

2. Trofeje z bežeckých a silovo - vytrvalostných súťaží. Tieto si vážim viac, lebo nikto nemôže povedať, že som ich získala na základe subjektívneho hodnotenia rozhodcov alebo vďaka vylepšeniam plastických chirurgov (žiadne nemám). Bolo o ne treba zabojovať skutočnými výkonmi. Najnovšia a zároveň najcennejšia je spartanská "Trifecta" za absolvovanie všetkých troch dĺžok prekážkových tratí v pretekoch Spartan race (8km Svit Sprint, 13km Jakuszyce Super, 24km Donovaly Beast).


Každý športovec má svoju vysnívanú métu. Tá tvoja je?

Krátkodobým cieľom, ktorý plánujem dosiahnuť ešte tento rok, je získanie trofeje "Triple Trifecta",  (3x Spartan Trifecta - 9 závodov v predpísaných dĺžkach počas jedného kalendárneho roka). Prihlásila som sa aj na extrémne náročný Spartan Ultra Beast - horský maratón so 60-timi prekážkami. Prvý a jediný v Európe. Snáď to prežijem :-) Z dlhodobého hľadiska sa túžim udržať v takej forme, aby som časom mohla absolvovať prekážkové behy spolu so svojimi synmi a príliš ich pritom nezdržiavala.


Čo by si odkázala ľuďom, ktorí necvičia?
Nič. Z mojich trénerských skúseností viem, že pokiaľ človek nie je odhodlaný sám so sebou niečo spraviť, druhí ho o tom ťažko presvedčia. Osobne nemám rada pripomienky opačného charakteru: "Načo toľko cvičíš, veď si chudá..." alebo "Nebehaj tak veľa, potrebuješ si aj trochu oddýchnuť!" Ťažko niekomu vysvetlím, že pre mňa je šport najlepším relaxom, preto nechcem ani ja nasilu vnucovať svoje názory. Iné je, keď ma niekto požiada o radu či pomoc, vtedy v rámci možností ochotne vyhoviem.Za sprístupnenie priestorov na fotenie ďakujeme

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie