11.11.2015 06:00 | Technika

Čo treba urobiť s Facebookom, aby ste boli šťastní?

Existuje život bez Facebooku? Áno, a je oveľa lepší.
Existuje život bez Facebooku? Áno, a je oveľa lepší.
Zdroj: getty images
Odborníci z kodanského Inštitútu pre výskum šťastia majú jednoduchý recept na to, ako si zvýšiť osobné pocity šťastia, byť spoločenskejší a mať lepšiu koncentráciu.

Je to však krok, ku ktorému sa odhodlá iba minimum ľudí. Pozor, chvíľa napätia ... receptom je úplne si zrušiť účet na Facebooku, a prestať ho sledovať. Väčšina užívateľov je na tejto sociálnej sieti závislá, pretože im dopriava okamžité potešenie vo forme obdivu od priateľov, ktorí "lajkujú" ich príspevky a fotky. Ďalšou formou potešenia a zdvíhania sebavedomia sú potom žiadosti druhých o priateľstvo, hoci sa o skutočných priateľov nejedná. Je to dokonalý kiosk, ktorý ponúka na jednom mieste nepriamy kontakt s ľuďmi a také správy a témy, ktoré nás zaujímajú. Lenže to človeka šťastnejším neurobí. Naopak. Dôvod? Večné porovnávanie sa s druhými.

Kodanský inštitút požiadal viac ako tisíc osôb, aby sa zapojila do ich experimentu. Polovica sa na týždeň vzdala Facebooku. Pred, počas a po týždni boli urobené testy osobného pocitu šťastia. Tí, ktorí sa sociálnej siete vzdali, sa cítili oveľa lepšie a nastalo u nich zvýšenie pocitu šťastia. Aj keď autori experimentu skôr očakávali presný opak „Nielenže uvádzali, že sa cítia šťastnejšie, ale nastalo u nich výrazné navýšenie spoločenských aktivít, boli menej nahnevaní a cítili sa menej osamelo,“ tvrdí šéf inštitútu Meik Wiking.Sociálna sieť podľa neho totiž núti ľudí neustále porovnávať svoj život s tým, čo vidia u iných. Lenže tá poskytuje veľmi skreslený obraz, pretože ľudia sa na nej robia krajší a 70 percent príspevkov je pozitívnych a atraktívnych. Príspevky druhých sú iba desatinou reality, ktorú nevidíme.

Užívatelia (väčšinou) nezverejňujú obyčajné každodennosti. Ale skôr tie výnimočné, krásne zážitky, fotky z dovoleniek, teda to, čo sa im podarilo. Pokiaľ s tým ale človek porovnáva svoj každodenný život, potom má samozrejme pocit, že sa nemá tak dobre. „Facebook je kanál nekonečných pozitívnych správ a stály prúd predpojatých verzii života a falošných upravených obrázkov,“ vysvetľuje ďalej Wiking, prečo užívateľom pobyt na tejto sociálnej sieti nespôsobuje radosť, ale skôr ich deprimuje. Málokto má totiž každý deň tak pestrý a pozitívny. Facebook ale Wiking vníma aj pozitívne. „Človek by si mohol myslieť, že pri dlhodobom nepoužívaní Facebooku bude pozitívny účinok väčší. Ale na druhej strane, keď sa na dlho odhlásite z Facebooku, môžete sa cítiť osamelejšie. Pretože je to zároveň infraštruktúra pre spoločenské udalosti, takže množstvo aktivít svojich priateľov môžete prepásť a nedozviete sa o nich,“ dodáva. A čo pán Wiking radí užívateľom Facebooku? Aby ho vedeli aspoň občas vypnúť, a pokojne ho aj celý víkend nesledovať. Takto ušetrený čas by radšej mali venovať svojim blízkym a sebe.

VIDEO: Život bez Facebooku. Tá kočka má pravdu :)

Čítajte ďalej
VIDEO
Najčítanejšie