19.10.2015 17:30 | Zaujímavosti

Janka žila mesiac v raji pre milionárov: Seychely so slovenským rozpočtom

Janka na jednej z najkrajších pláží Beau Vallon.
Janka na jednej z najkrajších pláží Beau Vallon.
Zdroj: archív J.S.
Sympatická študentka Janka (24) navštívila raj menom Seychely. Napriek tomu, že ide o destináciu, o ktorej sa hovorí, že je pre milionárov, Janka vás presvedčí, že sa to dá zvládnuť aj za menej peňazí. 

Janka študuje právo, no jej veľkou vášňou je cestovanie. Nikdy nepatrila k ľuďom, ktorí majú milióny na účte, no napriek tomu sa rozhodla, že chce vidieť svet. Naučila sa ako šetriť a svoje cestovateľské triky odovzdáva aj ďalej. Nečaká kým príde leto, aby mohla ísť na týždeň k moru.

Vydala sériu kníh, v ktorých dáva návod ľuďom, ako cestovať po svete naozaj lacno. Ak sa to človek naučí, je to podľa Janky doživotná zľava na letenky. Prostredníctvom jej projektu TravelHacker dáva ľuďom tipy, ako ušetriť. Ak by ste ju chceli stretnúť, uvidíte ju v Bratislave na festivale Cestou necestou v piatok (16.11.), kde bude prednášať o svojej ceste do raja. Precestovala už 34 krajín sveta, kde minula podstatne menej, ako keby išla klasicky cez cestovku.

My sme Janku vyspovedali, aby nám porozprávala o tom, ako bolo v raji pre milionárov menom Seychely.

Kedy ste boli na Seychelách a koľko ste tam boli?
Na Seychelách sme boli vo februári 2015, presne jeden mesiac.

Prečo ste si vybrali túto krajinu?
S priateľom sme už dlhšie boli dohodnutí, že studený slovenský február chceme tráviť mimo Slovenska. Keďže sa venujem tomu, že pomáham ľuďom cestovať lacno po svete a poznám triky, dostala som sa k letenke na Seychely za 270 eur. Okamžite som vedela, že to je ponuka roka. Behom pár minút som si overila počasie, náklady na život, dohodla sa s priateľom a letenku sme kúpili. Seychely sme teda neplánovali, vlastne som ani nevedela, kam presne ideme. Vedela som jedine, že sú to luxusné ostrovy niekde uprostred mora vedľa Afriky.

O Seychelách sa hovorí, že je rajom pre bohatých. Je to pravda?
Seychely sú rajom pre bohatých. Ale to neznamená, že bežný smrteľník tam neprežije. My sme napríklad bývali 5 minút od 5* rezortu, v ktorom stála noc s raňajkami viac ako 10.000 eur. My sme boli ubytovaní za 38 eur za noc, aj s raňajkami, počas hlavnej sezóny.

Vidieť tam bežne milionárske jachty, domy či autá?
Bežne nie. V prístave každého ostrova sme videli mnoho milionárskych jácht, pri prístave na hlavnom ostrove majú dokonca takíto ľudia vybudovaný umelý ostrovček. Čo sa týka áut a domov, tak to vôbec. Domáci tam totiž bohatí nie sú, oni dokonca často ani nevedia, že by mali byť nejakým daňovým rajom. Bývajú v normálnych, priemerných domoch a jazdia autami – najčastejšie sú to malé autá typu VW Golf, či KIA Picanto. Bohatých turistov najčastejšie vozia v hotelových autách, so šoférom, tie luxusné sú.

Za Jankou a jej priateľom je umelý ostrov, kde bývajú boháči.

Taktiež sa hovorí, že sú Seychely rajom pre kriminálnikov. Ukrýval sa tam Roman Deák ako aj Radovan Krejčíř. Je tam vysoká kriminalita?
Nemyslím si. Pocit nebezpečia sme za ten mesiac nemali ani chvíľku. Viac ako kriminalita nás ohrozovali vodiči autobusov, ktorí rezali zákruty v 60-tke. Nehodovosť je ale nízka, takže asi vedia, čo robia.

Akí sú miestni ľudia?
Veľmi srdeční. Automaticky nás zdravili, aj keď sme sa videli prvýkrát. Sú veľmi pohostinní, na druhú stranu často majú veľa rečí a málo skutkov. Zvyčajne hovoria francúzsky a anglicky. Pôvodní obyvatelia sú tmavej pokožky, no momentálne tam žije veľa Indov a Srí Lančanov, ktorí buď pracujú na stavbách alebo vlastnia obchody s potravinami.

Stretli ste sa s nejakými netradičnými zvykmi?
Áno. Zdravenie s cudzími ľuďmi bolo pre mňa veľkým šokom. Predstavte si, že idete po Bratislave a kývajú vám neznámi ľudia. Asi by ste si povedali, že si vás s niekým pomýlili alebo sú blázni. Trochu zvláštne bolo aj to, že mnoho domácich chodilo po vonku bosí, šoférovali bosí. Dokonca na hory chodili vo flip-flopoch.

Ako ste na Seychely cestovali a za koľko?
Podarilo sa nám kúpiť letenku za 270,14 eur, a to na trase Miláno – Seychely, Seychely Abu Dhabi - Paríž. Bolo to šťastie, historicky asi najnižšia cena, bežne taká letenka stojí 200 – 300-krát viac. Letenku si však mohol kúpiť každý,, bola verejne dostupná. No šťastie prialo iba tým pripraveným – behom pár minút boli letenky za túto cenu vypredané. Dokúpili sme si ešte letenky do Milána a z Paríža a spolu aj s autobusmi z/na letisko sme platili 350eur.

Kde ste bývali?
Ubytovanie sme si hľadali cez stránku Airbnb. Už sme vedeli, ako to tam chodí, podľa toho sme oslovovali domácich, ktorí na stránke ponúkajú ubytovanie. Napísali sme asi sto ľuďom. Traja z toho nám ponúkli cenu 40 dolárov za noc. Zobrali sme ubytovanie u Nemca, ktorý sa tam presťahoval. Mali sme vlastnú izbu, spoločnú kuchyňu, domček bol dve minúty pešo od pláže. To nám úplne vyhovovalo.

V tomto domčeku bývali. 

Aké výlety ste tam absolvovali? 
Pochodili sme hory na ostrove Mahé, kúpali sme sa vo vodopádoch, navštívili výrobňu čajov, autobusom sme precestovali celý ostrov. Výlety sú dosť drahé, my sme sa dohodli s domácim, ktorý prenajímal dom Nemcovi, u ktorého sme bývali. On nás vzal za tretinkové ceny. Takisto sme išli na denný výlet na druhý ostrov – Praslin. To bolo skvelé. Ostrov bol vzdialený asi hodinu cesty loďou a bol to úplne iný svet. Určite odporúčam všetkým, aby precestovali ostrovy Praslin a La Digue. Spiatočná cesta stojí okolo 110 eur, no my sme prišli na to, ako sa to dá dvojnásobne znížiť.

Janka na ostrove Pralin pod vodopádom. 

Čo považujete za najkrajšiu vec na Seychelách, ktorú by mal vidieť každý turista?
Zbožňujem azurovo modrú vodu a biely piesok. Pre mňa bolo preto asi najlepším momentom, keď sme hneď na druhý deň po príchode išli na pláž Beau Vallon, ktorá bola úplne prázdna, boli tam nádherné veľké kamene, biely piesok, krištáľovo čistá voda.

Pláž Beau Vallon.

Kde ste sa stravovali a koľko stoja základné potraviny?
Obchody na Seychelách patria výlučne pod Indov. Sú to malé obchodíky s obmedzeným výberom, kúpite v nich konzervy, lokálne ovocie a zeleninu, mrazené mäso, šunky, drogériu, alkohol. Okrem indických obchodov môžete nakupovať na trhoch, hlavne ovocie a ryby. Vo väčších mestečkách nájdete aj medzinárodný supermarket, kde je výber dosť široký. Hypermarkety ako Tesco tu však nie sú. Tovar sa delí medzi lokálny a dovážaný. Podľa toho sú nastavené aj ceny. Napríklad:
Mäso – chladené alebo mrazené, dovezené z Indie/Európy/Južnej Afriky, kilo stojí okolo 10€ a kvalita je dosť mizivá
Mliečne výrobky – sú dovážané, ale predáva sa tu maslo a cheddar značky Kerrygold, ktoré majú super kvalitu. Cena syru aj masla sú okolo 2,30€/200g
Alkohol – okrem miestneho piva a likéru z kokosov je tu všetko dovezené a cena je cca 2-násobná. Napríklad fľašu Red label tu kúpite za cca 35€, fľašu červeného vínka 10€
Ryby– stoja cca 3€/kilo, je tu široký výber, všetko čerstvé, vylovené z oceánu Ovocie – avokáda, papáje, mangá a rôzne exotické ovocie rastie všade, 2 obrovské avokáda (+500g jedno ) – na porovnanie tie najväčšie u nás sú 250-300g tu napríklad kúpite za 1,30€
Zelenina – stojí o 20% menej ako na Slovensku a predávajú ju priamo pred záhradami, kde sa vypestovala


Lokálny trh. Hneď za stánkom sa zelenina pestuje.

Čo je ich národným jedlom?
Národné jedlo ako máme my bryndzové halušky, či pyrohy, som na Seychelách neobjavila. Dominuje ale kuchyňa založená na rybách, tie sa tu jedia takmer každý deň, tak ako sa na Slovensku je mäso (mäso je na Seychelách drahé a nekvalitné). Domáci ryby narežú, do zárezov dajú bylinkovo – zeleninové pestá a tak dajú zapiecť. Chutia perfektne.

Oplatí sa ísť napríklad na večeru do reštaurácie?
Keď máte peniaze naviac, tak určite – varia tam skvelo, hlavne ryby. Ak ale nechcete dať za jedlo 20eur – 40eur, radšej si navarte sami, prípadne sa dohodnite s niekym lokálnym, že nakúpite suroviny a on navarí. My sme v reštaurácii boli iba raz a stálo to za to.

V reštaurácii varia dobre ale draho.

Ako je tam vybudovaná infraštruktúra a akým prostriedkom ste sa prepravovali? Seychely sú veľmi hornaté. Prejsť 10 km vzdušnou čiarou trvá niekedy aj 30 minút. Môžete používať verejné autobusy, ktoré stoja 70 centov – bez ohľadu na to ako dlho cestujete. Takisto môžete cestovať taxíkmi, no rátajte s veľkými pálkami, za cestu, ktorou autobusom zaplatíte 70 centov vás taxíkom stojí 50 eur. Taxíky sú pre turistov, preto sú také drahé. Dá sa takisto prenajať auto, veľa turistov to tak robí. Slovákom to úprimne neodporúčam, cesty sú fakt nevyspytateľné, jazdí sa napravo, je veľa zákrut.
My sme volili autobusy. Bolo to ako byť na kolotoči, neskutočný adrenalín. Veľa krát som si myslela, že sa zrútime do mora, narazíme do skaly a podobne, no nikdy sa to nestalo. A štatistiky hovoria jasne – nehodovosť je na Seychelách minimálna. Výhodou autobusov je aj to, že si pozriete celý ostrov. Trasy vedú často popri mori, takže keď uvidíte super pláž, jednoducho vystúpite a idete tam.

Takto vyzerajú lokálne autobusy.

Aký ste mali rozpočet?
Po tom, ako sme zaplatili 350 eur za letenky sme si stanovili, že keďže budeme celé dni mimo domu, za ubytovanie chceme minúť maximálne 20eur na osobu na noc. Bolo to dosť odvážne, keďže ubytovanie na Seychelách je neskutočne drahé, pretože pre domácich to je najčastejší spôsob ako zarobiť na turizme a vedia, že 90% turistov, ktorí prídu, majú peniaze. Nám sa to však podarilo a za noc sme platili 19eur na osobu aj s raňajkami, čiže spolu 570eur. Spolu teda 920eur. Rozpočet na stravu, výlety a život ako taký sme nemali, pretože na tom neradi šetríme.

Môže si Slovák s priemerným platom dovoliť takýto výlet? 
Áno. Môže. Nejde to ale len tak, za hodinu. Treba vedieť, kde a ako kúpiť letenky, treba si vyhradiť čas na hľadanie ubytovania. Keď sme prvýkrát písali prenajímateľom domov na Seychelách a povedali sme im, že chceme za noc zaplatiť maximálne 40 eur za izbu, vysmiali nás asi dvadsiati. Ale dvadsiaty prvý nám tu cenu dal. Šikovní ľudia, ktorí naozaj chcú, to zvládnu. Iní nech radšej idú znovu do Chorvátska – mesiac v Chorvátsku v lete totiž stojí podobne.

Na čom sa dá podľa vás najviac ušetriť?
Určite na letenke a ubytovaní. Bežne sa dajú letenky kúpiť za 600 eur – 1000 eur. V priemere jedenkrát za mesiac sa však objaví cena okolo 300eur - 400eur. Vtedy treba kupovať. Druhou vecou je ubytovanie. Cena 40 eur na noc počas hlavnej sezóny na dve osoby je taká hranica, ktorá je ešte reálna. Nižšie pôjdu ceny ubytovania možno mimo hlavnej sezóny.

 

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie