27.9.2015 16:00 | Macho

Desať znamení, že máte syndróm vyhorenia

Dajte pozor na syndróm vyhorenia.
Dajte pozor na syndróm vyhorenia.
Zdroj: Shutterstock
Niektoré varovné signály, by ste nemali podceňovať. Môžu vám naznačiť, že sa blížite k takzvanému vyhoreniu. To vedie k strate práci, zničeniu vzťahu a sebavedomia.

Nastavíte budík príliš skoro
Znamenie vyhorenia môžete vidieť hneď ráno pri prebúdzaní. Napríklad, ak ste veľmi unavený a stále posúvate zvonenie budíka. Napriek tomu, keď sa prebudíte, cítite sa stále unavený, informuje huffingtonpost.com.

Byť vyčerpaný po práci
Znakom vyhorenia je aj to, keď prídete z práce a chýba vám energia na bežné veci. Uvariť si večeru, ísť do posilňovne či stráviť čas s rodinou. Rozhodne zbystrite pozornosť, pretože ide o zlé znamenie.

Zlý spánok
Ľudia, ktorí prežívajú stres v práci, nemajú väčšinou pokojný spánok. Ak sa budíte v noci a premýšľate nad tým, čo ste mohli spraviť ešte v práci, dajte si pauzu.

Opis práce ako fajn
Ak sa vás rodina alebo priatelia opýtajú na vašu prácu, kde pôsobíte už dlhšiu dobu, no dočkajú sa len odpovede „fajn“ či „v pohode“, môže ísť o znak vyhorenia.

Netrávite čas s kolegami
Vyhorení zamestnanci majú tendenciu vyhýbať sa celopodnikovým udalostiam, pretože stratili záujem o budovanie vzťahov vo firme.

Žijete ako upír
Prísť domov pred svitaním a sedieť v práci do noci, je stresujúce. Byť nútený pracovať dlhé hodiny, môže problém vyhorenia rýchlo zhoršiť.

Snívate o skončení
Prechod na novú prácu, v ktorej máte vyšší plat, či lepší pracovný čas je v poriadku. Snívať ale o tom, že skončíte len tak bez zadných dvierok, je už varovný signál.

Nerozprávate o práci
Ak sa vás niekto opýta „Čo robíš?“ a v tom akoby do vás sto čertov vošlo, ide o znak vyhorenia. Niekoho môže dokonca táto otázka až naštvať.

Necítite spokojnosť
Ak si neviete spomenúť, kedy naposledy ste v práci cítili spokojnosť alebo úspech po dobre vykonanej šichte, ide o jeden zo znakov vyhorenia.

Stagnujete
Ak máte pocit, že sa nikam neposúvate a ste akoby prilepený na mieste, ide o signál, že by ste mali zmeniť prácu. Ak nechcete spraviť takýto radikálny krok, pomôcť by vám mohla aj dovolenka. 

Čítajte ďalej
VIDEO
Najčítanejšie