30.6.2015 17:28 | Military

Temná história ŠtB sa začala písať pred 70 rokmi

Podpíšeš priznanie alebo nie? Ale ja som nič neurobil. O tom rozhodujeme my.
Podpíšeš priznanie alebo nie? Ale ja som nič neurobil. O tom rozhodujeme my.
Zdroj: getty images
Sila tajnej polície rástla od svojho založenia 30.6. 1945 postupne podľa toho, ako vedenie komunistickej strany presadzovalo svoj vplyv v bezpečnostných zložkách.

Najtemnejšie obdobie obávanej represívnej zložky totalitného režimu spadalo do začiatku 50. rokov 20. storočia, kedy sa jej dôležitým článkom stali na niekoľko rokov sovietski poradcovia, ktorí sa podieľali na príprave zinscenovaných politických procesov. Kruté vypočúvania, sledovanie, odpočúvanie, to boli metódy ŠtB, ktorá začiatkom 60. rokov podľa historikov evidovala a kontrolovala skoro 100.000 ľudí.

Príslušníci ŠtB pôsobili pod krytím policajných zložiek - vtedajšieho Zboru národnej bezpečnosti (ZNB). V polovici 80. rokov ŠtB registrovala 12.500 kmeňových zamestnancov a 75.000 tajných spolupracovníkov. Jej posledným šéfom pred jej zrušením bol z titulu funkcie prvého námestníka federálneho ministra vnútra Alojz Lorenc.

Po novembri 1989 sa na verejnosť dostali prvé zoznamy príslušníkov a spolupracovníkov Štátnej tajnej bezpečnosti, v roku 2003 prišlo ministerstvo vnútra s ďalšími zoznamami, ktoré sa stali predmetom mnohých súdnych sporov. Posledný januárový deň roku 1990 svojim rozkazom zrušil všetky centrálne útvary ŠtB vtedajší federálny minister vnútra Richard Sacher.

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie