13.3.2015 14:23 | Macho

Samota nás zabíja viac, ako si myslíme

Dočasná samota možno neuškodí, ale tá dlhodobá nášmu zdraviu neprospieva.
Dočasná samota možno neuškodí, ale tá dlhodobá nášmu zdraviu neprospieva.
Zdroj: profimedia.sk
Niektorí ľudia samotársky spôsob života vyhľadávajú a dlhý pobyt v spoločnosti znášajú psychicky veľmi zle. Hoci je človek sociálny tvor, milovníkov samoty nie je málo.

Lenže vrodená tendencia pre združovanie sa a spoločenskosť je taká silná, že dokonca ovplyvňuje dĺžku života. Jedinci, ktorí sa izolujú, či už dobrovoľne, žijú kratšie ako tí, ktorí žijú medzi ľuďmi. O tom, že má samota zhubný vplyv na dušu a telo u tých, ktorí si neprajú byť sami, sa vie dávno. Ale americkí vedci z Utahu teraz prišli s tým, že negatívne na dĺžku života pôsobí samotárstvo aj vtedy, keď je človek s týmto stavom spokojný.

Medzi osamelosťou a sociálnou izoláciou je veľký rozdiel. Ľudia môžu byť obklopení inými a pritom sa cítiť veľmi osamelo (napr. starí medzi mladými). Iní sa sociálne izolujú – odsťahujú  na samotu, vyhýbajú sa spoločnosti – ale zvolia si to dobrovoľne. Obe skupiny však žijú výrazne kratší život ako tí, ktorí sa socializujú. „Hoci sú starí ľudia častejšie osamelí a hrozí im riziko smrti oveľa viac ako mladým, osamelosť a sociálna izolácia zvyšujú výrazne riziko predčasného úmrtia aj u osôb mladších ako 65 rokov,“ tvrdí doktorka Holtová - Lunstadová.

Lekári vysvetľujú  negatívny vplyv samoty na zdravie rôzne. Najčastejšie ale tak, že človek žijúci sám sa zle stará o svoje zdravie, má horšie stravovacie návyky, horšiu lekársku starostlivosť a rovnako tak viac holduje fajčeniu a konzumácii alkoholu, menej sa pohybuje a je psychicky málo aktívny a pesimistický.

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie