26.6.2014 17:30 | Zaujímavosti

Po stopách posledných zoroastristov: "Večný" oheň horí už 1544 rokov!

Mešita Jameh.
Mešita Jameh.
Zdroj: Tomáš Baranec
Dnešný Irán vnímame ako tradične moslimskú krajinu a neuvedomujeme si, že perzská civilizácia dala vzniknúť jednému z najznámejších monoteistických náboženstiev na svete.

Vplyv zoroastrizmu na iránsku kultúru zostáva silný aj napriek 1 300 rokom dominancie islamu. Mesto Jazd na juhu Iránu je dnes jedným z posledných útočísk zoroastrizmu na svete, avšak ako sme sa sami presvedčili, toto púštne mesto je skvostom v mnohých ohľadoch, nie len vďaka uctievačom ohňa (ako prívržencov zoroastrizmu zvyknú nazývať).

Obyvatelia Jazdu, obklopení nehostinnou pustatinou, vybudovali mesto s charakteristickou púštnou architektúrou, úzkymi uličkami, lapačmi vlhkosti, skladiskami v ktorých bolo možné počas celého leta skladovať ľad z hôr a klimatizáciou schopnou znížiť teplotu v domoch až o 15 stupňov Celzia. V modernej časti mesta sa nachádza chrám ohňa - Ateškadeh, uchovávajúci jeden z posledných "najvyšších ohňov- Ataš Behram" na svete. Ten sa skladá zo 16 rôznych typov ohňa, ako napr. oheň z blesku, oheň z kremačnej jamy a podobne. Tento posvätný oheň je udržiavaný bez vyhasnutia aj napriek vojnám, epidémiám a prírodným katastrofám už od roku 470 po Kristovi!

Avšak asi najmonumentálnejším pozostatkom prítomnosti Zoroastristov sú dve "veže ticha", monumentálne sa vypínajúce na okraji mesta. Tieto stavby slúžili po stáročia až do iránskej revolúcie na "nebeské pohreby", počas ktorých boli telá veriacich vynesené na vrch veže a ponechané ako potrava krkavcom. Jazd však ponúka aj iné atrakcie, ako napríklad múzeum vody popisujúce sofistikovaný systém zavlažovania a klimatizovania mesta, nespočetné mešity, tradičný perzský bazár a v neposlednom rade prívetivých a zvedavých miestnych obyvateľov. Jazd je taktiež jedným z tých miest, kde môže kulinársky zameraný cestovateľ ochutnať jedinečný ťaví guláš.   

 

Čo je Zoroastrizmus?
Ide o monoteistické náboženstvo vychádzajúce zo staroiránskeho indo-európskeho panteónu. Ten bol zhruba v 7 stor. p.n.l. po reforme proroka Zarathuštru redukovaný na monoteistický dualizmus, v ktorom proti sebe bojujú dobro reprezentované jedným bohom Ahurom Mazdou a sily temnoty. Hlavnými ceremoniálnymi elementmi tohto náboženstva sú voda a oheň. Zoroastrizmus bol štátnym náboženstvom všetkých perzských ríš až do nástupu islamu v 7 stor. n. l. Dodnes prežíva v roztrúsených komunitách v Iráne a najmä v Indii.

 Veže ticha v blízkosti iránskeho mesta Jazd.

Čítajte ďalej
VIDEO