8.8.2013 08:00 | Šport

Doping v nemeckom športe: "Sypal" východ aj západ

Je to smutné, ale už len minimum športov je „čistých“.
Je to smutné, ale už len minimum športov je „čistých“.
Zdroj: profimedia.sk
Doping športovcov bol počas tzv. Studenej vojny súčasťou arzenálu nie len bývalého východného Nemecka, ale západnej časti krajiny.

Rovnako ako v NDR aj tu smerovalo užívanie zakázaných podporných látok k systematickej podpore vládnych orgánov ako súčasť ideologického boja medzi západným a východným blokom. Dokazuje to správa, ktorú zverejnil Spolkový inštitút pre športovú vedu (BISp) zastrešený nemeckým ministerstvom vnútra. Podľa hovorcu rezortu Philippa Spauschusa publikovanie 501- stranového materiálu s názvom "Doping v Nemecku od roku 1950 po súčasnosť" zdržalo riešenie záležitostí okolo ochrany súkromia.

Zo správy vyplýva, že hlavnú úlohu v inštitucionalizovanom dopingu mal práve BISp, ktorý založili v rámci štruktúr ministerstva v roku 1970. Pracovníci inštitútu sa pokúšali povýšiť vylepšovanie výkonov športovcov na systematickú úroveň, ale nepodarilo sa im dosiahnuť stav, aký panoval v konkurenčnom východonemeckom športe. "Účasť trénerov na národnej úrovni, športových lekárov a funkcionárov však nápadne pripomína systematické dopovanie v NDR," konštatuje sa v nej.


Výskum viedol Giselher Spitzer z Humboldtovej univerzity v Berlíne, prispel aj tím univerzity v Münsteri. Podnet naň prišiel v roku 2008 od Nemeckej konfederácie olympijských športov a objednal si ho BISp, ktorý ho finančne podporil vyše pol miliónom eur. Autori rozdelili skúmané obdobie na tri časti ohraničené rokmi 1950 - 1972, 1972 - 1989 a 1989 - 2007. Zistili, že počiatky experimentovania s podpornými látkami siahajú do 50. rokov minulého storočia a súvisia s metamfetamínom, ktorý bol počas druhej svetovej vojny rozšírený medzi nemeckými vojakmi. "

Amfetamíny vrátane pervitínu do roku 1960 prenikli aj do nemeckého športu, a to nie len do cyklistiky či atletiky," píše sa v správe. Bádatelia natrafili na list od šéflekára Medzinárodnej futbalovej federácie Mihaila Andrejeviča, ktorý upozornil na zreteľné stopy po efedríne u troch nemenovaných nemeckých hráčov na majstrovstvách sveta 1966. Viac sa v tejto veci nepodarilo zistiť, pretože Nemecký futbalový zväz zamietol žiadosť o vstup do svojho archívu. Spitzer tiež narazil na utajenie či skartáciu niektorých kľúčových dokumentov.

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie