22.5.2013 17:30 | Šport

Svetoznámy Morcegão príde Slovákov trénovať Jiu Jitsu!

Cesar Silva Morcegão
Cesar Silva Morcegão
Zdroj: arch. Morcegao / aas
Za pár dní do Trenčína zavíta elitný bojovník a učiteľ brazílskeho jiu jitsu. Navyše tu ostane mesiac trénovať Slovákov.

Dlhodobo je brazílske Jiu Jitsu (BJJ) považované za najúčinnejšie bojové umenie na svete. Počas posledného desaťročia zažilo prudký nárast popularity. O svojej efektívnosti celosvetovo presvedčilo aj pri konfrontačných zápasoch rôznych bojových umení, kde ukázalo svoj silný potenciál.

BJJ je bojové umenie založené na technike, vďaka ktorej sa môže aj menší a slabší človek účinne brániť proti silnejším súperom pomocou špecifických techník a využiť technickú výhodu vo svoj prospech.  Brazílske Jiu Jitsu je vhodné pre mužov, ženy aj deti, a to aj bez akýchkoľvek predchádzajúcich skúsenosti s bojovými umeniami. BJJ je všetko: sebaobrana, lepšie zdravie, fitness, súťaž, odstraňovač stresu a kamarátstvo s podobne zmýšľajúcimi ľuďmi v priateľskom prostredí.

Ešte pred jeho príchodom na Slovensko sme sa aspoň mailom spojili s Cesarom Silvom Morcegãom, ktorý nám zodpovedal na pár otázok:

1. Bojovému umenie sa venujete už dlhé roky. Ako ste sa k nemu dostali? Čo bol ten prvotný impulz, keď ste si povedali, že toto chcem robiť aj ja.

S Jiu Jitsu som začal v roku 1998. Trénovať som vtedy ako 14-ročný začal v malom mestečku vo východnej Brazílii, odkiaľ pochádzam. Toto rozhodnutie sa mi stalo osudným - s jiu jitsu som naučil neuveriteľne veľa a práve vďaka športu som sa udržal mimo drog a zločinu.

2. Ovládate  BJJ a MMA, ste držiteľom čierneho pásu. Na takú úroveň sa však nedostane každý mladý muž. Je potrebná k tomu iba každodenná drina, dobrý učiteľ, alebo aj dar od Boha?   
Som učiteľ Jiu Jitsu a tréner MMA, zároveň som držiteľ čierneho opasku v jiu jitsu od bojovníka UFC Rafaela Sapo Natala, napriek tomu, že pochádzam z veľmi skromných pomerov. Na mojej ceste za úspechom som musel prekonať množstvo problémov a prekážok, avšak môj najväčší sen, stať sa trénerom Jiu Jitsu, neskutočne podporoval moju motiváciu. Za všetko vďačím mojej rodine a viere, že dosiahnem vytýčený cieľ (a to je moje tajomstvo úspechu).

VIDEO: Kondičný tréning s Cesarom. Zvládli by ste ho?

3. Ako vznikla vaša prezývka Morcegão?
Prezývku mi vymyslel jeden z brazílskych priateľov, jej pôvod nepoznám. Dnes ma však všetci poznajú ako MORCEGÃO (Netopier)

4. Vo svete ste považovaný za elitného bojovníka a inštruktora brazílskeho jiu jitsu. Máte vlastné Morcegao BJJ teamy. Odhadom asi koľko bojovníkov momentálne trénuje pod vašou hlavičkou?
Dnes už naplno pociťujem snahu, ktorú som vynaložil do svojich tréningov a odmenu za vytrvalosť. Učím Jiu Jitsu v piatich zariadeniach v írskom Dubline, pričom každé z nich navštevuje asi 350 ľudí. 

5.  Neviem či ste už niekedy bol na Slovensku, ale približne o dva týždne vás priaznivci bojovým umení uvidia v trenčianskom Laugaricio combat clube, kde ich budete mesiac trénovať.  
Na Slovensko sa chystám po prvýkrát a teším sa na stretnutie s novými ľuďmi. Dúfam, že sa mi podarí čo najlepšie spropagovať jiu jitsu vo vašej nádhernej krajine. Vždy som túžil po tom, aby som sa dokázal uživiť ako jeho učiteľ, dnes sa mi to darí a je to pre mňa veľká česť. Veľmi chcem poďakovať môjmu dobrému priateľovi a inštruktorovi Milanovi Vánikovi za príležitosť prísť na Slovensko.

VIDEO: Tréning Cesar Morcegao vs Ronald Gomes

BJJ
Brazílske jiu jitsu je bojové umenie, ktoré sa sústreďuje hlavne na boj na zemi. Vzniklo začiatkom 20. storočia z džuda. Využíva princípy a techniky páky, znehybňovacie techniky a predovšetkým boj na zemi, pomocou ktorých dokáže fyzicky slabší bojovník poraziť silnejšieho protivníka. Zápasenie a dril hrá v tréningu kľúčovú úlohu. BJJ kladie dôraz na boj na zemi a techniky, ktoré donútia súpera vzdať sa.

MMA
Mixed Martial Arts (zmiešané bojové umenia) je syntéza rôznych bojových štýlov akými sú napríklad: Muay Thai (thajský box), Savate (francúzsky box), Taekwon-do a pod. pre boj postojačky. Za nimi nasleduje Judo, Grécko rímsky zápas, Sambo (ruské zápasenie podobné judu) pre zápasnícku techniku a pre prechody na zem, a za nimi BJJ pre boj na zemi.

Čítajte ďalej
VIDEO
Najčítanejšie